spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

spring
social
spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

آنچه که درباره زرد شدن برگ گل ها لازم است بدانید

همانطور که می دانید گل و گیاه نیز مانند انسان ها به مراقبت و نگهداری نیاز دارد. خیلی از افراد برای جلوگیری از بروز بیماری یا آفات در گیاهان، از کودهای مخصوص و آفت کش هایی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که شرایطی از جمله آبیاری بیش از حد نیز می تواند باعث زرد شدن برگ گل ها شود. برای جلوگیری از بروز این نوع اتفاق، به ادامه این مقاله دقت کنید. 

ما در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعات درباره زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری را برای علاقمندان گل و گیاه مطرح کنیم.

 

توضیح مختصر و مفید از زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری


دلایل مهم زرد شدن برگ گل ها

زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری به دلایل زیادی بستگی دارد که در ادامه بحث به این دلایل می پردازیم

کمبود مواد مغذی در داخل خاک

همانطور که می دانید کم شدن مواد مغذی باعث کم شدن فتوسنتز در داخل خاک می شود و این عامل یکی از مهم ترین دلایل زرد شدن برگ گل ها به شمار می آید. در نظر داشته باشید که اگر برگ یک گیاه با سرعت زیاد به زرد شدن ادامه دهد؛ یعنی گیاه مورد نظر به راحتی مرحله فتوسنتز را انجام نمی دهد و از کمبود مواد مغذی رنج می برد. که این مورد یکی از دلایل زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری به شمار می آید. 

آبیاری بیش از حد 

آبیاری بیش از حد نیز باعث زرد شدن برگ گل ها می شود و به تدریج برگ گل ها سیاه و تیره خواهند شد. ضروری است که بدانید آبیاری بیش از حد یگ گیاه بر ایجاد کرم در ریشه خاک نیز تاثیر می گذارد؛ پس بهتر است به صورت دقیق یک گل را آبیاری کرده تا از بروز زرد شدن برگ گل ها و ایجاد کرم در ریشه گیاه جلوگیری کنید.

 

هوای خشک

هوای خشک یکی دیگر از عوامل زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری به شمار می آید، که اگر هوای اطراف گل و گیاه خشک باشد، باعث ریزش برگ گل ها و زرد شدن آن ها می شود چرا که گیاه به راحتی نمی تواند تنفس کند. لازم به ذکر است که هوای خشک به ایجاد لکه روی برگ ها نیز منجر می شود و گیاه با سرعت بالا از بین خواهد رفت. 

نداشتن نور کافی

در نظر داشته باشید که اگر روی برگ های یک گیاه، لکه های بزرگ و کوچک ظاهر شود، مشکل از کمبود نور مستقیم است و بایستی گیاه موردنظر در مقابل نور قرار بگیرد تا رشد کافی داشته باشد. ضروری است که بدانید گیاه خود را یک باره در مقابل نور قرار ندهید. در غیر این صورت برگ های یک گیاه ریزش خواهند کرد.

آبیاری خیلی کم

یکی از مهم ترین دلایل زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری به کم بودن آب کافی در ریشه گیاه نیز وابسته است. در حالت کلی اگر به گیاه موردنظر خود آب کم دهید، این عامل باعث بروز زرد شدن برگ ها و تیره تر شدن آن ها خواهد شد. پس ضروری است که در آبیاری یک گیاه توجه زیادی کرده تا از بروز این اتفاق ها جلوگیری کنید. 

 

پیر شدن گیاه

اگر شرایطی از جمله آبیاری، نور و مواد مغذی را برای گیاه خود فراهم کردید و در این حین با زرد شدن برگ های گل و گیاه رو به رو شدید، این اتفاق از پیر شدن گیاه خبر می دهد؛ یعنی اگر یک گل، برگ های خود را با سرعت از دست بدهد یا زرد رنگ شود، این عامل از پیر شدن گیاه خبر داده و بایستی ساقه های آن را کوتاه کرد و در آبیاری به موقع آن، کوتاهی نکنید. 

عفونت ویروسی

اگر یک گیاه به بیماری عفونت مبتلا شود، احتمال ایجاد لکه های بزرگ بر روی برگ ها وجود دارد. از طرفی گیاه موردنظر با سرعت خیلی زیاد پژمرده شده و خشک می شود. برای جلوگیری از بروز عفونت ویروسی، توصیه می شود از آفت کش های مخصوص گیاه خود استفاده کنید. در آخر اینکه زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری در هر گیاهی به احتمال بروز عفونت ویروس نیز وابسته است.

مکان سرد گیاه

اگر گیاه موردنظر خود را در مکان بیش از اندازه سرد قرار داده باشید، بایستی آن را به مکان معتدل منتقل کرده تا از بروز زرد شدن برگ هر گل و گیاه و بروز بیماری های عفونتی جلوگیری کنید. همانطور که می دانید مکان سرد بر روی رگ های گیاه تاثیر گذاشته و باعث بروز بیماری های خطرناک و مضر خواهد شد. بهتر است برای جلوگیری از بروز این اتفاق، گیاه موردنظر را از مقابل کولر و خنک کننده دور نگه دارید. 

کمبود آهن 

از دلایل مهم زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با آبیاری به کمبود آهن در گل وابسته است. اگر آهن یک گیاه کم باشد، برگ های آن زرد شده و ریزش خواهند کرد. 

 

بروز آفت زدگی

آفت زدگی در زرد شدن برگ گل ها خیلی تاثیر دارد و باعث ایجاد بیماری های عفونی و قارچی در گیاه خواهد شد. برای جلوگیری از بروز زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری، توصیه می کنیم گیاه موردنظر خود را از حشرات و حشره کش ها در امان نگه دارید؛ تا گیاه آفت نزند و باعث ایجاد زرد شدن برگ گل ها نشود. 

کمبود نیتروژن 

اگر به گیاهان نیتروژن نرسد، باعث خشک شدن ساقه و ریشه آن خواهد شد. از طرفی نیتروژن از بروز زرد شدن برگ ها جلوگیری خواهد کرد. در نظر داشته باشید که برای ایجاد نیتروژن کافی، بهتر است گیاهان را در مقابل نور مستقیم خورشید نگه دارید. 

 

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد گیاهان نیز برای رشد و ادامه زندگی به مراقبت های ویژه نیاز دارند. اگر به برگ و شاخه های یک گیاه آب، نور و نیتروژن به خوبی نرسد، احتمال زرد شدن برگ گل ها وجود داشته و برای جلوگیری از بروز این اتفاق، بهتر است نکات نگهداری از یک گیاه را به خوبی آموخت. 

ما در این مقاله سعی کردیم تمام اطلاعات مهم درباره زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری را با جزئیات کامل برای مخاطبان بازگو کنیم. پس توصیه می کنیم قبل از خرید هر نوع گل و گیاهی، این مقاله را با دقت بالا مطالعه فرمایید تا از بین رفتن برگ های یک گیاه جلوگیری کرده باشید.

 

برای اطلاعات بیشتر به سایت گندم وی ای پی مراجعه کنید


(0) نظر

گل فیتونیا نوک قرمز

تاریخچه گل فیتونیا نوک قرمز

نام جنس این گل از کلمه یونانی "photeinos" گرفته شده است که به معنی براق است اسم این گل به برگ های زیبا و براق آن اشاره دارد ، چیزی که همه گل ها از نظر جنس برگ های آن مشابه هم هستند.

گل فیتونیای نوک قرمز بومی مناطق گرم و معتدل آسیا از جمله بخش هایی از کشور ژاپن ، تایلند و هند هستند فیتونیای نوک قرمز ( P. x fraseri ) در حال حاضر در سراسر جهان به عنوان یک گل زینتی رشد می کند.

به گفته جرالد کلینگامان ، باغبان بازنشسته در دانشگاه آرکانزاس، اولین بار در سال 1940 توسط فردی به نام  Ollie W. Fraser ، در مهد کودکی از شهر بیرمنگام ، بخش آلاباما  نامگذاری و ثبت شد.

نحوه تکثیر فیتونیا به چه صورت می باشد؟

از آنجا که این گل، ترکیبی است و مانند بذر رشد نمی کند، بهترین راه برای تکثیر فیتونیا با نوک قرمز از طریق قلمه ساقه است این یک کلون از گل اصلی با ویژگی های یکسان در اختیار شما قرار می گیرد برای تکثیر یک گل جدید از برش آن، باید قطعه ای را که حداقل دارای سه گره برگ است ذخیره کنید.

در حالی که روشهای مختلفی برای تکثیر فوتینیا از قلمه وجود دارد، آسان ترین راه انجام این کار با برداشتن قلمه های نیمه چوب سخت در اواسط تابستان، به طور ایده آل از ساقه هایی که به تازگی شروع به بلوغ کرده اند  در صورت تمایل، در صورت انجام هرس، قلمه های سالم ذخیره خواهند شد.

شما باید یک برش 15 تا 20 سانتی متری را از ناحیه رشد جدید انجام دهید ، به طور کلی در نقطه ای که ساقه تازه شروع به سفت شدن و بلوغ کرده است برگ ها را از نیمه پایینی برش جدا کنید.

یک گلدان را با مخلوطی از ورمیکولیت و پرلیت پر کنید و آن را کاملاً آبیاری کنید ظرفی به قطر حدود 15 سانتی متر برای کاشت یک یا دو قلمه مناسب است.

قبل از کاشت فیتونیا، انتهای برش را به پودر هورمون ریشه زایی آغشته کنید و قبل از قرار دادن برش در عمق تقریبی 5 تا 10 سانتی متر خاک بستر، روی آن ضربه بزنید تا مقدار اضافی خاک از بین برود.

اگر چندین قلمه می کارید ، مطمئن شوید که آنها همدیگر را لمس نمی کنند ، بگذارید در داخل خانه یا در مکانی محافظت شده که نور غیر مستقیم خورشید دریافت می کند ریشه دار شود محیط متخلخل را همیشه مرطوب نگه دارید تا به رشد ریشه ها کمک شود.

ممکن است یک ماه تا 4ماه طول بکشد تا رشد جدیدی ایجاد شود هنگامی که این رشد جدید ظاهر شد، می توانید با کشیدن ملایم ساقه بررسی کنید که آیا قلمه های شما ریشه دار شده اند یا خیر؟

در صورتی که مشاهده کردید که ساقه گل از مقاومت خوبی برخوردار شده است، می توانی گل جدید را از آن پیوند دهید ، طبق مراحلی که در ادامه توضیح خواهیم داد.

قلمه های ریشه دار فیتونیا را می توانید در اواخر تابستان یا اوایل بهار در محلی که تا حدی سایه دار یا آفتابی و دارای زهکشی خوب است پیوند دهید.

 

مراحل پیوند زدن فیتونیا

 

همچنین می توانید پیوند را از سایت گندم وی ای پی خریداری کنید،  این که آیا شما در حال کاشتن یک فیتونیا هستید که از بریدن یه نمونه که خودتان آن را قلمه زده اید یا یک نمونه گلدانی که خریداری کرده اید می کارید ، چندین توصیه وجود دارد که باید رعایت کنید.

در مکانی که آفتاب کامل به سایه می رسد ، حفره ای دو برابر عمق و دو برابر عرض گلدان خود ( باید حداقل 30سانتی متر عمق و عرض آن باشد) حفر کنید.

نیمه ی حفره را با  مقداری مواد آلی مانند کمپوست یا قالب برگ پر کنید سپس بوته را از ظرف خود خارج کرده، آن را در حفره قرار داده و روی آن را با خاک پر کنید.

اطمینان حاصل کنید که سطح خاک گیاه گلدانی هم سطح زمین باشد و در صورت نیاز خاک را اضافه یا کم کنید پس از اتمام کار ، دوباره خاک بستر را چک نمایید و در صورت کم بودن آن را پر نمایید  و  گل را آبیاری کنید.

اگر چندین گل را برای ایجاد پرچین در حال رشد دارید ، باید آنها را در فاصله 15سانتی متری از یکدیگر قرار دهید در مکان های سایه دار یا هنگامی که یک پرچین مورد نظر نیست ، فضای متناسب برای ایجاد جریان خوب هوای آن  و کمک به جلوگیری از عفونت های قارچی خواهد بود.

 

بهترین مکان برای رشد فیتونیا

 

بهترین مکان برای رشد فیتونیا با نوک قرمز در محلی است که نور کامل خورشید یا سایه جزئی دریافت نماید می باشد.

این گیاه در برابر بیشتر انواع خاک مقاوم است ، اما خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد خاک لومی بارور یا خاک سبک با محتوای خاک رس کم بهتر است اگر خاک شما بسیار سنگین است ، قبل از کاشت آن را با مقداری ماسه اصلاح کنید.

بر اساس تحقیقات کارخانه ایالت کارولینای شمالی، این گل در برابر خاک قلیایی مقاوم است و همچنین به راحتی نمک پاشی و خشکسالی را تحمل می کند    و در صورت خشک شدن بودن خاک می تواند آن را تحمل نماید اما اگر خاک پر آب باشد برای گل فیتونیا رنج |آور خواهد بود.

مالچ پاشی می تواند به حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از علف های هرز کمک کند وقتی مالچ می زنید ، یک سانت فاصله بین تنه گیاه و لایه مالچ بگذارید تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

در دو سال اول پس از کاشت ، هر هفت تا 10 روز ، عمیقاً در خاک آبیاری کنید ، بیشتر اوقات در صورت عدم بارندگی برای چند هفته این کار را انجام دهید.

هنگامی که درختچه شما ایجاد شد، آب کافی را فقط از بارندگی دریافت می کند، مگر در شرایط بسیار خشک و گرم این کار صورت نگیرد فقط زمانی آبیاری کنید که 5 سانتی متر بالای خاک خشک باشد.

بهترین روش برای کوددهی این گل اصلاح خاک قبل از کاشت با کود آلی یا کمپوست متعادل است .

در حالی که مطمئناً می توانید بعداً کود دهید ، در مورد استفاده زیاد ازت مراقب باشید ، زیرا فوتینیا مستعد استرس نیتروژن است این مسئله می تواند باعث زرد شدن برگ ها شود .

هنگام رشد گل فیتونیای قرمز به عنوان پرچین ، باید گل های خود را تقریباً 15 از هم فاصله دهید و فاصله یکسانی با سایر گونه های گل ها نیز ایجاد کنید این اندازه به گل های سن دار فیتونیا اجازه می دهد احتمال بیماری قارچی به حداقل برسد.

 

نکاتی مهم برای رشد فیتونیا

 

  • در خاک لومی و زهکشی خوب بکارید
  • گل ها در  فضایی با فاصله حداقل 15 الی 20 سانتی متر
  • کود دهی به میزان کم

هرس و نگهداری فیتونیا

 

فیتونیا نوک قرمز می تواند برش سنگین را تحمل کند، که این موضوع یکی از دلایلی است که به عنوان یک محافظ یا حفظ حریم شخصی به خوبی عمل نماید.

برای کنترل شکل آن به عنوان پرچین ، هرس یا آموزش خاصی لازم نیست به تنهایی شکل دلپذیری را ایجاد می کند.

با هرس ملایم این درختچه در نوک شاخه های آن هر ساله، می توانید تولید برگ های جدید مایل به قرمز را نیز ایجاد کنید.

اگر شما از بوی عطر میوه های گل فیتونیا اذیت شوید شاید از رشد جدید این گل جلوگیری نمایید اما عطر گل لزوماً چیز بدی نیست و می توانید با آن مدارا کنید و قابل تامل می باشد.

اگر گل شما بیش از حد رشد کرده باشد ، می توانید آن را در پاییز پیوند دهید  تا در بهار رشد جدیدی شاهد باشید.

اگر می خواهید این گل را به شکل درختی بزرگتر پرورش دهید ، می توانید شاخه های رقابتی را در اطراف یک ساقه مرکزی کوتاه کنید این راهکار به شکل دلخواه آن کمک می کند این نوع هرس باید یک یا دو بار در سال، ایده آل در اوایل بهار انجام شود.

 

انواع مدل های فیتونیا

 

چندین مدل فیتونیا با نوک قرمز برای انتخاب وجود دارد. شما می توانید گل های ترکیبی استاندارد را در ادامه آگاهی پیدا کنید.

  1. فیتونیای کاسینی

"کاسینی" ، همچنین به عنوان "سنگ مرمر صورتی" شناخته می شود ، یک مدل نسبتاً جدید از فیتونیا است که در سال 2002 ثبت شده است این مدل فیتونیا برگ هایی تولید می کند که بیشتر صورتی از قرمز و دارای حاشیه های سفید رنگی است این گل می تواند تا 4.5 متر ارتفاع و  3متر عرض داشته باشد و یکی از مدل های بزرگ این نوع گل به شمار می آید.

  1. رابین قرمز

"قرمز رابین"  معروف به توت کریسمس ، رایج ترین مدل گل فیتونیا است ارتفاع آن تا 3.5 متر و تقریباً به عرض آن نیز به 3 متر می رسد برش آن برای استفاده در پرچین ها آسان است و یکی از معدود انواع فیتونیا است که در برابر بیماری های لکه برگ مقاوم است.

 

  1. رابین کوچک قرمز

مدل دیگری که ممکن است برای رشد انتخاب نمایید "رابین کوچک قرمز" است همانطور که از نامش انتظار دارید ، این گیاه در زمان بلوغ بسیار کوچکتر از "قرمز رابین" است و در ارتفاع و عرض فقط 60 الی 90 سانتی متر رشد می کند ، اما در غیر این صورت از نظر مقاومت و ظاهر بیماری کاملاً مشابه همدیگر هستند.

 

مدیریت آفات و بیماری های فیتونیا

متأسفانه در مورد آفات و بیماریها ، فتینیا با نوک قرمز مشکلی ندارد بیماری های قارچی در بین این گل ها شایع است، به همین دلیل است که برخی از محوطه سازان در استفاده از آنها به عنوان بخشی از برنامه رسمی کاشت پرچین مردد هستند خوشبختانه اکثر حیوانات زیاد به این گل نزدیک نمی شوند ، که احتمالاً به دلیل گل های بد بوی آنها است.

حشرات از جمله دشمنان فیتونیا به شمار  می آیند

اگرچه بیماری های قارچی مهمترین عامل نگرانی در بیشتر گل های فوتینیا با نوک قرمز به شمار می آیند ، اما چند حشره نیز وجود دارد که باید از آنها مراقبت کنید که می توانید از انواع سم برای از بین بردن حشرات استفاده نمایید.

پروانه میوه اروپایی

بید اروپایی نوک میوه ( Grapholita molesta ) ، که به عنوان شب پره میوه شرقی یا پروانه هلو نیز شناخته می شود ، بومی کشور چین است این نوع پروانه به انواع گل های خانواده گل رز از جمله فوتینیا حمله می کند.

این حشره با ایجاد لارو در درجه اول باعث آسیب به شاخه های جدید می شود و همچنین باعث ریزش میوه ها و برگ ها می شود اما در بیشتر موارد می توانید وجود این آفت را روی گل های خود نادیده بگیرید ، زیرا به ندرت باعث آسیب شدید می شود   و از انواع سم برای جلوگیری از این آفت ها می توان بهره برد.

کنه ها دشمنان قدیمی گل فیتونیا

انواع مختلف کنه ها ( Tetranychidae spp ) نیز در  گل های فیتونیا رایج هستند آنها باعث لخته شدن شاخ و برگ می شوند و در نهایت برگ ها می میرند و می ریزند.

خوشبختانه کنترل کنه ها با استفاده از روغن پایه باغی آسان است، اما با مراقبت های پیشگیرانه، معمولاً می توانید از هجوم وسیع جلوگیری کرده و از استفاده از آفت کش ها به طور کامل خودداری کنید.

تاثیر میزان حشرات فلس دار بر روی گل فیتونیا

حشرات فلس دار ( Coccoidea spp ) به دلیل پوشش های مومی مانند پوسته که از بدن آنها محافظت می کنند ، نامگذاری شده اند آنها شبیه برجستگی های کوچک روی گل ها هستند ، معمولاً رنگ قهوه ای دارند.

اگرچه آنها در تعداد کم مضر نیستند ، اما جمعیت زیاد آنها می تواند باعث کندی  رشد گل شما شود می توانید این آفات را با یک اسکراب ملایم مالش دهید تا آنها از گل شما جدا شوند.

طبق دستورالعمل می توان آنها را با رهاسازی حشرات مفید مانند کفشدوزک و روکش که حشرات رسوب دار را در مرحله لاروی می خورند یا با استفاده از صابون حشره کش یا روغن چریش کنترل کرد.

مهم ترین بیماری های گل فیتونیا

متأسفانه ، فوتینیا با نوک قرمز مستعد ابتلا به چندین بیماری است. اینها رایج ترین هستند:

1.بیماری آتش سوزی و راه های درمان آن

آتش سوزی یک بیماری باکتریایی است که توسط Erwinia amylovora ایجاد می شود . اگر گل شما آلوده شده است ، چوب هایی روی چوب ظاهر می شوند که قطرات آبکی و قهوه ای رنگ نشت می کنند آبیاری مناسب و گردش هوا کافی برای جلوگیری از عفونت است.

گلهای باز شایع ترین محل های عفونت هستند که علائم آن به سرعت به چوب گسترش می یابد می توانید از اسپری مسی روی گل ها در بهار برای کنترل این بیماری استفاده کنید.

2.بیماری لکه برگ و راه های درمان آن

این بیماری قارچی ، ناشی از ماده Entomosporium maculatum ، یک مشکل جدی برای فیتونیا نوک قرمز است ، که بیشتر در دوره هایی که هوا خنک و مرطوب است  رواج دارد.

این لکه های قرمز کوچک روی برگ های جدید ایجاد می شود ، با شاخ و برگ های شدید بیماری ، لکه های قهوه ای رنگی در حال رشد است که در هنگام سبز شدن برگ ها مشخص است.

برگ های آسیب دیده در نهایت از گل می افتند و این نوع عفونت به راحتی در بین چندین گل پخش می شود اسپورها هم از طریق هوا و هم از طریق آب پخش می شوند.

گردش خون عالی و آبیاری در سطح خاک بستر و نه از بالا ، بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری است.

عفونت های شدید ممکن است با قارچ کش مانند تیوفانات متیل یا مایکلوبوتانیل درمان شوند .

این قارچ کش ها معمولاً دو تا سه هفته قبل از نیاز به استفاده مجدد از آنها محافظت می کنند ، اگرچه عفونت اغلب در آن بازه زمانی بدون نیاز به استفاده مجدد قابل کنترل است.

برای جلوگیری از گسترش اسپورهای قارچی ، قطعات برگ آسیب دیده باید برداشته و دفع شوند.

 برای اطلاعات بیشتر و نحوه نگهداری این گل در گلدان به سایت گندم وی ای پی مراجعه کنید.


(0) نظر

گل شیپوری و انواع آن

مقدمه

تیره گل شیپوری دارای گیاهان علفی با اشکال متفاوت است. تیره گل شیپوری Araceae متعلق به راسته چمچمه‌داران است. چمچمه در این گیاهان نرم ، گوشتی و چوبی نشده ، غالبا ساده ، سبز و یا رنگین و کم و بیش رشد یافته است. گلها نر ماده ، دارای پوشش یا فاقد آن تک‌جنس و بی‌پوشش و یا نازا هستند. میوه به صورت سته و گیاه دارای دستگاه ترشح کننده اسانس و یا لوله‌های شیرابه‌دار است. تیره گل شیپوری دارای 105 جنس و حدود 1500 گونه است که اکثر آنها در مناطق استوایی گرم می‌رویند.
اختصاصات دستگاه رویشی

گیاه این تیره که بیشتر در نقاط مرطوب و مردابی می‌رویند. گیاهانی پایا و دارای ریزوم غده‌ای مانند آر وم و واجد انشعابات همپا هستند. بعضی از گیاهان این تیره دارای ساقه گوشتی غده مانند هستند و برخی از آنها دارای ساقه چوبی ولی خزنده و یا بالا رونده هستند که تقریبا حالت چسب دارند و ساقه آنها نیز دارای ریشه‌های هوایی آویخته متعدد است.

اختصاصات دستگاه زایشی

گل آذین همیشه شامل میله (اسپادیس) غیر منشعب و حامل گلهای بدون دمگل است. گل ها تقریبا همیشه کوچک و بدون دم گل هستند و بطور عادی به سختی دیده می‌شوند. ولی در عوض چم چمه یا میله دان اکثرا بسیار بزرگ و به شکل صفحه‌ای برگ‌مانند یا گوشتی ضخیم و معمولا دارای رنگهای شفاف و درخشان است.


نافه شامل دو چرخه دوتایی ، یا سه تایی از پرچمهایی است که در پایین بهم می‌چسبند. در گلهای تک جنس مانند گلهای آروم ، گل نر فقط به یک پرچم کاهش می‌یابد و مادگی گلهای ماده نیز که در حالت عادی دارای سه برچه‌اند، گاهی فقط به یک برچه تقلیل پیدا می‌کند. دانه‌ها زاویه‌دار و محصور در توده‌ای گوشتی و آبدار حاصل از لعابی شدن کرکهای ناحیه بند یا شالاز هستند و آلبومن آنها گوشتی و آبدار است.
جنس گل شیپوری

این گیاهان علفهایی پایا و دارای غده زیرزمینی هستند. برگهایشان پیکانی و اسپادیس آنها در قاعده دارای گلهای ماده کاهش یافته به یک تخمدان یک خانه است و بعد از آنها گلهای نر قرار می‌گیرند که هر یک دارای یک پرچم متورم است و پس از این گلها ، گلهایی نازا روی اسپادیس قرار دارند که برهنه و متورم بوده و به صورت گرزی هستند.


اسپادیس معمولا بوسیله چمچمه‌ای سبزینه‌دار محصور می‌شود که در حاشیه آزاد و اندکی بالاتر از قاعده معمولا کمی تنک و فشرده است. از این جنس در ایران 7 گونه نام برده شده است که بیشتر آنها در نواحی شمالی و برخی در غرب ، بخش شرقی و بخش مرکزی انتشار دارند.

کاربرد و اهمیت اقتصادی

گیاهان تیره گل شیپوری (Araceae) به هیچ وجه گیاهان دارویی نیستند. برخی از آنها مانند کوکوکازیا غده خوراکی دارند و از دانه مونسترا دلی سیوزا که در ایران در گلدان کاشته می‌شود، در مکزیک عطر می‌گیرند. آنتوریوم به علت داشتن اسپات قرمز رنگ و با دوام چرمی از گلهای گران قیمت و زیستی است.


ایشاردیا امریکانا که اسپات سفید دارد به عنوان زینت در آپارتمانها نگهداری می‌شود و همیت گیاه را گل فروشها به غلط به نام آروم ، گل شیپوری ، گل بومی و یا گل عروس می‌نامند. غده‌های ضخیم برخی از گل شیپوریها سرشار از مواد نشاسته‌ای است و در عوض میوه آنها به شدت سمی است. از برگ و ریزوم گونه‌ای به نام آکوروس کالاموس روغن می‌گیرند که مصارف صنعتی دارد.


گل شیپوری

گل های رنگارنگ شیپوری با برگ های کشیده لک دار، حس پویایی و شادی در بیننده می آفرینند. این گیاه علفی و گلدار در زادگاه خودش، جنوب آفریقا، گیاهی همیشه سبز است و در زمین های باتلاقی رشد می کند؛ و در نواحی سردتر، گیاهی خزان کننده است. بواسطه ساقه های زیرزمینی(ریزوم) خود به عنوان گیاهی چند ساله شناخته می شود.


 

 گل شیپوریبرگ ها بسته به گونه یا واریته های مختلف بین ۴۵-۱۵ سانتیمتر طول دارند و در بسیاری از آن ها لکه های سفید رنگی بر روی پهنه برگ مشاهده می شود. البته برگ ها در ابتدای رویش، سبز رنگ هستند و بعد از مدتی لکه های یاد شده، بر روی آنان تشکیل می شوند.

آنچه که ما به عنوان گل در این گیاه می شناسیم در واقع برگواره (Spathe) نام دارد. گل آذین (مجموعه گل های نر و ماده) اصلی گیاه در میان برگواره قرار دارد و اغلب زرد رنگ (گاهی نارنجی رنگ) است.چندین گونه مهم گل شیپوری عبارتند از:

Z.aethiopica متداول ترین گل شیپوری است با رنگ های بیشتر سفید رنگ که به راحتی به یک متر ارتفاع می رسد. طول برگ ها به ۴۵ سانتیمتر می رسد و در اواخر زمستان و طی بهار بیشترین میزان گلدهی روی می دهد.Z.elliottiana با نام Golden Arum lily شناخته می شود که برگواره هایی زرد رنگ دارد و در طی تابستان گل می دهد.

 Z.rehmanniiهم در تابستان گل می دهد و رنگ گل ها صورتی رنگ مایل به ارغوانی است. حدود ۴۰ سانتیمتر ارتفاع و ۳۰ سانتیمتر عرض دارد. به سرما بسیار مقاوم است و تا منفی ۲۵ درجه را تحمل می کند.


  


به غیر از گونه های طبیعی این گیاه، امروزه گونه های دورگه بسیاری تولید شده اند که به دورگه های رنگی معروف هستند، و امروزه گل شیپوری بواسطه همین دورگه ها و نه بواسطه گونه های طبیعی اش به عنوان گیاه زینتی شناخته میشود.این گیاهان از نظر طیف رنگی بسیار متنوع هستند و مناسب کاشت در باغ و گلدان اند. حتی می توان از آن ها به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده کرد. در این صورت هر چند گل نمی دهد ولی به عنوان گیاهی که برگ های زیبایی دارد، استفاده می شود. این گل ها (برگواره ها) با تنوع رنگ ها و اندازه ها در گونه های مختلف و دوام گل شاخه بریده در آراستن دسته گل ها و تزیین لباس جشن ها نیز کاربرد بسیاری دارند. فصل گلدهی اکثر این دورگه ها، تابستان است. ارتفاع آن ها در حدود ۶۰ سانتیمتر است و نسبت به گونه های طبیعی کوچک تر و ظریف تر هستند.


 

آموزش پرورش توت‌فرنگی در گلدان

حل مشکل بلند شدن غیر عادی برگهای گل بامبو


گل شیپوری,پرورش گل شیپوری,انواع گل شیپوری


  گل شیپوری


نیازمندی های محیطی

خاک:

این گیاه خاک کمی اسیدی را دوست دارد و به زهکشی مناسب نیاز دارد و همچنین خاک این گیاه باید به گونه ای انتخاب شود که رطوبت را در خود نگه دارد و سریع خشک نشود. بنابراین برای خاک مناسب از دو قسمت پیت موس+دو قسمت خاک باغچه + یک قسمت شن یا پرلایت می توان استفاده کرد.در کاشت این گیاه در خاک باید توجه داشت که در صورتی که عمق کاشت ریزوم ها کم باشد به ریزوم ها در صورت گرما استرس وارد می شود و همچنین کاشت عمیق باعث کاهش گلدهی می شود. در کاشت این گیاه در گلدان نیز باید توجه کرد که عمق گلدان حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد.


(0) نظر

گلها و معانی مختلف انها

گلها و معنای آنها موضوع گفتگوی انسان برای مدت زمان مدیدی بوده‌است. نمادگرایی در گلها بی‌پایان بوده و معانی از حمایت، عشق، هشدار و ثروت دسته‌بندی می‌‌شوند. انواع خاصی از گلها سرشار از معانی خاصی هستند. در هر صورت گل به خودی خود دنیایی از معانی عمیقی را دربرمی‌گیرد.


گل ها طبیعی و معانی مختلف آن ها 


بسیاری از گلها معنای تولدی دوباره را دربرمی‌گیرند، اما در هر صورت تآکید سمبولیک زیادی برای گلها و معانی آنها وجود دارد، از قبیل:


امید

عشق

زندگی

تولد

یگانگی

رشد

سرزندگی

زیبایی

فداکاری

الهام

ارتباط

شاید این ضرب‌المثل زیبای چینی را تا بحال نشنیده باشید که: «وقتی فقط دو پنی در جهان باقیست، با یکیش نان بخر و با دیگری یک شاخه گل سوسن.


در طول سالها، بشر زبان سمبولیک گلها را کشف‌کرد، که در دوره ویکتوریا در قرن شانزدهم، توسط ماری ورتلی، این معانی به عموم شناسانده‌شدند. قبل از تحقیق وی، نمادگرایی گلها تقریباً ناشناخته برای عموم بود.


معنای گل طبق نوع شکوفه گلها، طرز گل ارایی، تعداد گلها در گل‌آرایی، ترکیب گلها و تعداد آنها  متفاوت است. بطور کلی یک دسته گل به عنوان هدیه، می‌تواند معانی نمادگرایانه‌ای داشته‌باشد. تنها افراد زیرک در زبان گلها و معانی آنها قادر به دریافت آن نشانه و معنای مرموز هستند.


دوره ویکتوریا تنها مرحله کشف مهیج گلها نبود. معنای عمیق‌تر گلها توسط منابع متفاوت استفاده‌شده و تفسیر‌شده‌اند.


گلها و معانی بیان‌شده توسط فرهنگهای باستانی:

 گل آرایی های جذاب و دسته گل های بی نظیر  برای مراسم عروسی و تزیین های جذاب گل روز ولنتاین تا شکوفه هایی که ما به عنوان هدیه یا حتی ابراز علاقه تقدیم می کنیم ، دلایل و معانی گل های زیادی وجود دارد . دفعه بعد اندکی پیش از خرید تامل کنید و مفهوم و معانی گل های مختلف را با دقت بررسی کنید . گل ها می تواند یک هدیه شخصی شگفت انگیز باشند اگر آن گلی را انتخاب کنید که معانی اش بیشترین نزدیکی را به پیامی داشته باشد که می خواهید ارسال کنید . گل ها بهترین هدیه هستند اگر در کنار معانی گل آرایی زیبایی هم داشته باشند.  در این زمینه آموزشگاه گل آرایی بوی گل مفتخر است که می تواند با بهترین اساتید و آموزش ها شما همراهی کند تا در مراسمتان با خدمات گل آرایی این موسسه تک به نظر برسید  . 


معانی گل های مختلف


میخک

یکی از رایج ترین گل ها در جهان گل میخک می باشد که بسیار محبوب است . میخک ها در انواع مختلف رنگ ها وجود دارند و معمولا از معانی گل میخک یا نماد آن عشق و شیدایی را میتوان نام برد .


معانی گل های مختلف


گل داوودی

گل های داوودی نشانگر دوستی ، عشق و لذت هستند . انها برای دکور جلوی دالان در تابستان و پاییز استفاده می شوند . انها گل های با دوام و رنگی هستند که مراقبت از انها نیز اسان است.


معانی گل های مختلف


گلایل

شاخه های بلند گلایول یکی چشم نوازترین گل ها می باشند . این گل ها معنی قدرت ، افتخار و شیفتگی می دهد که می تواند برای دادن به فرد خاص مقابل مناسب باشد . این گلهای استوانه ای می توانند تا پنج فوت رشد کنند . هم چنین انها تقریبا در هر رنگی از قرمز روشن تا صورتی وسمه ای وجود دارند .


معانی گل های مختلف


گل ادریس

شکوفه های بزرگ و زیبای بوته ادزیس معانی متضادی دارند . انها هم می توانند به عنوان گیاه و هم به عنوان گل مورد بریده شوند چون دارای شکوفه های بزرگ و زیبایی هستند . یه علاوه انها بویی عالی دارند . انها علاوه بر اینکه زیاد در مراسم های عروسی زیاد استفاده می شوند به خاطر تنوعشان نیز زیاد محبوبیت دارند .


معانی گل های مختلف


گل زنبق(ایریس)

تنها چند گل دیگر می توانند با زیبایی ظرافتمندانه زنبق همخوانی داشته باشند. این گل نشان دهنده ایمان ، امید و اگاهی است و می تواند در موقعیت های بسیاری یافت شود . هر چند به خاطر رنگ ابی جذابش شناخته شده است در رنگ های دیگری مانند زرد و سفید نیز می تواند یافت شود .


معانی گل های مختلف


ارکیده

این گل جذاب نشان دهنده نادر بودن و زیبایی ظریف می باشد. انهایی که دنبال یک گل با تاثیرگذاری پایدار هستند می توانند این گل را به عنوان گزینه ای عالی انتخاب کنند . هم به عنوان گیاه در گلدان و هم گل بریده شده بسیار جذاب می باشند .

معانی گل ها در فرهنگ های مختلف دنیا 


سرخپوستان بومی آمریکا

مصریهای باستان

یونانیهای باستان

سلتی‌های باستانی

ژاپنی‌ها

چینی‌ها

و بسیاری فرهنگهای دیگر اطراف دنیا که زبان مخصوص گلهای خاص خود را دارند.


برای هدیه دادن گلها وقت بیشتری گذاشته تا به فردی که می‌خواهید گل هدیه دهید، معنای عمیق‌تری را برسانید. در ادامه تعدادی از گلها را به همراه معانیشان می‌آوریم.


گلهای عمومی و معانی آنها:

معنای گل رز:

معنای گل رز بر حسب رنگش متفاوت است. اما بطور کلی گلهای رز نشانه عشق عمیق، توجه، هوش، تعادل، و احساس شدید است. همچنین گاهی پیام بهبودی، تجدید حیات، جوانسازی و شهامت را دارند. رزها ویژگیهای پیچیده‌ای داشته و بنابراین معانی پیچیده‌ای نیز دارند.


علاوه بر اینکه محبوب روز ولنتاین هستند، حامل پیام غرور، فداکاری، و پیمان عمیق در هر سطحی هستند. گل رز را زمانی به کسی هدیه دهید که در مورد قصدتان جدی باشید.


معنای گل آماریلیس از تیره سوسنها:

نماد موفقیت پس ازیک مبارزه است. این گلها معمولاً زمانی که کسی کاری را بخصوص در زمینه تحصیلی، نوشتاری، تلاشهای هنری با موفقیت انجام می‌دهد، هدیه‌داده‌می‌شوند. بعلاوه، گل آماریلیس گلی عالی برای هدیه‌دان زمانی است که می‌خواهید پیام بازسازی و تجدید بدهید.


معنای گل شکوفه سیب:

شکوفه‌های سیب با طبیع سکرآورشان، نماد عشق سکرآور، صلح، شهوانیت، و باروری است. شکوفه‌های درخت سیب توسط سلتیهای باستان به عنوان نماد عشق بسیار مورد احترام بودند. آنها تختهایشان را با شکوفه‌های سیب می‌آراستند تا شبی وسوسه‌انگیز را با این شکوفه‌ها داشته‌باشند.


شکوفه سیب همچنین نماد زندگی طولانیست.


معنای گل کاملیا:

گل کاملیا با گلبرگهای گرد لطیف و منحنیهای نرم، به عنوان سمبل آزو، احساس شدید، ظرافت است. این گل نشانه احساسی عمیق در قلب برای محبوبتان است. همچنین نماد کمال و برتریست. پس به معشوقتان گل کاملیا هدیه‌دهید. هدیه دادن گل کاملیا به این معناست که "تو توجهم را جلب‌ کرده‌ای و من این شانس را می‌خواهم که شما را بیشتر بشناسم.»


معنای گل نرگس:

گل نرگس به معنای ایمان، صداقت، بخشش، و بی‌شیله‌پیله‌گی است. گل نرگس را زمانی به کسی هدیه بدهید که می‌خواهید بخشش و سپاسگزاری را نشان‌دهید.


معنای گل سوسن:

گل سوسن نماد گلهای مادر، به ویژه زنانی که تازه مادر شده‌اند، نماد باروری هستند. گلهای سوسن همچنین مناسب هدیه ازدواجند، زیرا سنبل یگانگی، مشارکت و ارتباطات طولانی‌مدت هستند. این گلها را به مادران تازه و نوعروسان هدیه داده و خوشحالی را در چهره‌شان ببینید.


بعلاوه گلهای سوسن در مراسم تدفین در فرهنگهای مختلف گاهی دیده‌می‌شوند. گل سوسن نماد ایمان، امید، آرامش، و زندگی ماورای کره خاکی است.


شما می توانید با خرید اینترنتی گل و ارسال آن برای افرادی که دوستشان دارید، به آن ها روحیه و شادابی هدیه دهید.


(0) نظر
X