spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

spring
social
spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

آنچه که درباره زرد شدن برگ گل ها لازم است بدانید

همانطور که می دانید گل و گیاه نیز مانند انسان ها به مراقبت و نگهداری نیاز دارد. خیلی از افراد برای جلوگیری از بروز بیماری یا آفات در گیاهان، از کودهای مخصوص و آفت کش هایی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که شرایطی از جمله آبیاری بیش از حد نیز می تواند باعث زرد شدن برگ گل ها شود. برای جلوگیری از بروز این نوع اتفاق، به ادامه این مقاله دقت کنید. 

ما در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعات درباره زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری را برای علاقمندان گل و گیاه مطرح کنیم.

 

توضیح مختصر و مفید از زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری


دلایل مهم زرد شدن برگ گل ها

زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری به دلایل زیادی بستگی دارد که در ادامه بحث به این دلایل می پردازیم

کمبود مواد مغذی در داخل خاک

همانطور که می دانید کم شدن مواد مغذی باعث کم شدن فتوسنتز در داخل خاک می شود و این عامل یکی از مهم ترین دلایل زرد شدن برگ گل ها به شمار می آید. در نظر داشته باشید که اگر برگ یک گیاه با سرعت زیاد به زرد شدن ادامه دهد؛ یعنی گیاه مورد نظر به راحتی مرحله فتوسنتز را انجام نمی دهد و از کمبود مواد مغذی رنج می برد. که این مورد یکی از دلایل زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری به شمار می آید. 

آبیاری بیش از حد 

آبیاری بیش از حد نیز باعث زرد شدن برگ گل ها می شود و به تدریج برگ گل ها سیاه و تیره خواهند شد. ضروری است که بدانید آبیاری بیش از حد یگ گیاه بر ایجاد کرم در ریشه خاک نیز تاثیر می گذارد؛ پس بهتر است به صورت دقیق یک گل را آبیاری کرده تا از بروز زرد شدن برگ گل ها و ایجاد کرم در ریشه گیاه جلوگیری کنید.

 

هوای خشک

هوای خشک یکی دیگر از عوامل زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری به شمار می آید، که اگر هوای اطراف گل و گیاه خشک باشد، باعث ریزش برگ گل ها و زرد شدن آن ها می شود چرا که گیاه به راحتی نمی تواند تنفس کند. لازم به ذکر است که هوای خشک به ایجاد لکه روی برگ ها نیز منجر می شود و گیاه با سرعت بالا از بین خواهد رفت. 

نداشتن نور کافی

در نظر داشته باشید که اگر روی برگ های یک گیاه، لکه های بزرگ و کوچک ظاهر شود، مشکل از کمبود نور مستقیم است و بایستی گیاه موردنظر در مقابل نور قرار بگیرد تا رشد کافی داشته باشد. ضروری است که بدانید گیاه خود را یک باره در مقابل نور قرار ندهید. در غیر این صورت برگ های یک گیاه ریزش خواهند کرد.

آبیاری خیلی کم

یکی از مهم ترین دلایل زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری به کم بودن آب کافی در ریشه گیاه نیز وابسته است. در حالت کلی اگر به گیاه موردنظر خود آب کم دهید، این عامل باعث بروز زرد شدن برگ ها و تیره تر شدن آن ها خواهد شد. پس ضروری است که در آبیاری یک گیاه توجه زیادی کرده تا از بروز این اتفاق ها جلوگیری کنید. 

 

پیر شدن گیاه

اگر شرایطی از جمله آبیاری، نور و مواد مغذی را برای گیاه خود فراهم کردید و در این حین با زرد شدن برگ های گل و گیاه رو به رو شدید، این اتفاق از پیر شدن گیاه خبر می دهد؛ یعنی اگر یک گل، برگ های خود را با سرعت از دست بدهد یا زرد رنگ شود، این عامل از پیر شدن گیاه خبر داده و بایستی ساقه های آن را کوتاه کرد و در آبیاری به موقع آن، کوتاهی نکنید. 

عفونت ویروسی

اگر یک گیاه به بیماری عفونت مبتلا شود، احتمال ایجاد لکه های بزرگ بر روی برگ ها وجود دارد. از طرفی گیاه موردنظر با سرعت خیلی زیاد پژمرده شده و خشک می شود. برای جلوگیری از بروز عفونت ویروسی، توصیه می شود از آفت کش های مخصوص گیاه خود استفاده کنید. در آخر اینکه زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری در هر گیاهی به احتمال بروز عفونت ویروس نیز وابسته است.

مکان سرد گیاه

اگر گیاه موردنظر خود را در مکان بیش از اندازه سرد قرار داده باشید، بایستی آن را به مکان معتدل منتقل کرده تا از بروز زرد شدن برگ هر گل و گیاه و بروز بیماری های عفونتی جلوگیری کنید. همانطور که می دانید مکان سرد بر روی رگ های گیاه تاثیر گذاشته و باعث بروز بیماری های خطرناک و مضر خواهد شد. بهتر است برای جلوگیری از بروز این اتفاق، گیاه موردنظر را از مقابل کولر و خنک کننده دور نگه دارید. 

کمبود آهن 

از دلایل مهم زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با آبیاری به کمبود آهن در گل وابسته است. اگر آهن یک گیاه کم باشد، برگ های آن زرد شده و ریزش خواهند کرد. 

 

بروز آفت زدگی

آفت زدگی در زرد شدن برگ گل ها خیلی تاثیر دارد و باعث ایجاد بیماری های عفونی و قارچی در گیاه خواهد شد. برای جلوگیری از بروز زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری، توصیه می کنیم گیاه موردنظر خود را از حشرات و حشره کش ها در امان نگه دارید؛ تا گیاه آفت نزند و باعث ایجاد زرد شدن برگ گل ها نشود. 

کمبود نیتروژن 

اگر به گیاهان نیتروژن نرسد، باعث خشک شدن ساقه و ریشه آن خواهد شد. از طرفی نیتروژن از بروز زرد شدن برگ ها جلوگیری خواهد کرد. در نظر داشته باشید که برای ایجاد نیتروژن کافی، بهتر است گیاهان را در مقابل نور مستقیم خورشید نگه دارید. 

 

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد گیاهان نیز برای رشد و ادامه زندگی به مراقبت های ویژه نیاز دارند. اگر به برگ و شاخه های یک گیاه آب، نور و نیتروژن به خوبی نرسد، احتمال زرد شدن برگ گل ها وجود داشته و برای جلوگیری از بروز این اتفاق، بهتر است نکات نگهداری از یک گیاه را به خوبی آموخت. 

ما در این مقاله سعی کردیم تمام اطلاعات مهم درباره زرد شدن برگ گل ها و رابطه آن با میزان آبیاری را با جزئیات کامل برای مخاطبان بازگو کنیم. پس توصیه می کنیم قبل از خرید هر نوع گل و گیاهی، این مقاله را با دقت بالا مطالعه فرمایید تا از بین رفتن برگ های یک گیاه جلوگیری کرده باشید.

 

برای اطلاعات بیشتر به سایت گندم وی ای پی مراجعه کنید


(0) نظر
X