spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

spring
social
spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

گل فیتونیا نوک قرمز

تاریخچه گل فیتونیا نوک قرمز

نام جنس این گل از کلمه یونانی "photeinos" گرفته شده است که به معنی براق است اسم این گل به برگ های زیبا و براق آن اشاره دارد ، چیزی که همه گل ها از نظر جنس برگ های آن مشابه هم هستند.

گل فیتونیای نوک قرمز بومی مناطق گرم و معتدل آسیا از جمله بخش هایی از کشور ژاپن ، تایلند و هند هستند فیتونیای نوک قرمز ( P. x fraseri ) در حال حاضر در سراسر جهان به عنوان یک گل زینتی رشد می کند.

به گفته جرالد کلینگامان ، باغبان بازنشسته در دانشگاه آرکانزاس، اولین بار در سال 1940 توسط فردی به نام  Ollie W. Fraser ، در مهد کودکی از شهر بیرمنگام ، بخش آلاباما  نامگذاری و ثبت شد.

نحوه تکثیر فیتونیا به چه صورت می باشد؟

از آنجا که این گل، ترکیبی است و مانند بذر رشد نمی کند، بهترین راه برای تکثیر فیتونیا با نوک قرمز از طریق قلمه ساقه است این یک کلون از گل اصلی با ویژگی های یکسان در اختیار شما قرار می گیرد برای تکثیر یک گل جدید از برش آن، باید قطعه ای را که حداقل دارای سه گره برگ است ذخیره کنید.

در حالی که روشهای مختلفی برای تکثیر فوتینیا از قلمه وجود دارد، آسان ترین راه انجام این کار با برداشتن قلمه های نیمه چوب سخت در اواسط تابستان، به طور ایده آل از ساقه هایی که به تازگی شروع به بلوغ کرده اند  در صورت تمایل، در صورت انجام هرس، قلمه های سالم ذخیره خواهند شد.

شما باید یک برش 15 تا 20 سانتی متری را از ناحیه رشد جدید انجام دهید ، به طور کلی در نقطه ای که ساقه تازه شروع به سفت شدن و بلوغ کرده است برگ ها را از نیمه پایینی برش جدا کنید.

یک گلدان را با مخلوطی از ورمیکولیت و پرلیت پر کنید و آن را کاملاً آبیاری کنید ظرفی به قطر حدود 15 سانتی متر برای کاشت یک یا دو قلمه مناسب است.

قبل از کاشت فیتونیا، انتهای برش را به پودر هورمون ریشه زایی آغشته کنید و قبل از قرار دادن برش در عمق تقریبی 5 تا 10 سانتی متر خاک بستر، روی آن ضربه بزنید تا مقدار اضافی خاک از بین برود.

اگر چندین قلمه می کارید ، مطمئن شوید که آنها همدیگر را لمس نمی کنند ، بگذارید در داخل خانه یا در مکانی محافظت شده که نور غیر مستقیم خورشید دریافت می کند ریشه دار شود محیط متخلخل را همیشه مرطوب نگه دارید تا به رشد ریشه ها کمک شود.

ممکن است یک ماه تا 4ماه طول بکشد تا رشد جدیدی ایجاد شود هنگامی که این رشد جدید ظاهر شد، می توانید با کشیدن ملایم ساقه بررسی کنید که آیا قلمه های شما ریشه دار شده اند یا خیر؟

در صورتی که مشاهده کردید که ساقه گل از مقاومت خوبی برخوردار شده است، می توانی گل جدید را از آن پیوند دهید ، طبق مراحلی که در ادامه توضیح خواهیم داد.

قلمه های ریشه دار فیتونیا را می توانید در اواخر تابستان یا اوایل بهار در محلی که تا حدی سایه دار یا آفتابی و دارای زهکشی خوب است پیوند دهید.

 

مراحل پیوند زدن فیتونیا

 

همچنین می توانید پیوند را از سایت گندم وی ای پی خریداری کنید،  این که آیا شما در حال کاشتن یک فیتونیا هستید که از بریدن یه نمونه که خودتان آن را قلمه زده اید یا یک نمونه گلدانی که خریداری کرده اید می کارید ، چندین توصیه وجود دارد که باید رعایت کنید.

در مکانی که آفتاب کامل به سایه می رسد ، حفره ای دو برابر عمق و دو برابر عرض گلدان خود ( باید حداقل 30سانتی متر عمق و عرض آن باشد) حفر کنید.

نیمه ی حفره را با  مقداری مواد آلی مانند کمپوست یا قالب برگ پر کنید سپس بوته را از ظرف خود خارج کرده، آن را در حفره قرار داده و روی آن را با خاک پر کنید.

اطمینان حاصل کنید که سطح خاک گیاه گلدانی هم سطح زمین باشد و در صورت نیاز خاک را اضافه یا کم کنید پس از اتمام کار ، دوباره خاک بستر را چک نمایید و در صورت کم بودن آن را پر نمایید  و  گل را آبیاری کنید.

اگر چندین گل را برای ایجاد پرچین در حال رشد دارید ، باید آنها را در فاصله 15سانتی متری از یکدیگر قرار دهید در مکان های سایه دار یا هنگامی که یک پرچین مورد نظر نیست ، فضای متناسب برای ایجاد جریان خوب هوای آن  و کمک به جلوگیری از عفونت های قارچی خواهد بود.

 

بهترین مکان برای رشد فیتونیا

 

بهترین مکان برای رشد فیتونیا با نوک قرمز در محلی است که نور کامل خورشید یا سایه جزئی دریافت نماید می باشد.

این گیاه در برابر بیشتر انواع خاک مقاوم است ، اما خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد خاک لومی بارور یا خاک سبک با محتوای خاک رس کم بهتر است اگر خاک شما بسیار سنگین است ، قبل از کاشت آن را با مقداری ماسه اصلاح کنید.

بر اساس تحقیقات کارخانه ایالت کارولینای شمالی، این گل در برابر خاک قلیایی مقاوم است و همچنین به راحتی نمک پاشی و خشکسالی را تحمل می کند    و در صورت خشک شدن بودن خاک می تواند آن را تحمل نماید اما اگر خاک پر آب باشد برای گل فیتونیا رنج |آور خواهد بود.

مالچ پاشی می تواند به حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از علف های هرز کمک کند وقتی مالچ می زنید ، یک سانت فاصله بین تنه گیاه و لایه مالچ بگذارید تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

در دو سال اول پس از کاشت ، هر هفت تا 10 روز ، عمیقاً در خاک آبیاری کنید ، بیشتر اوقات در صورت عدم بارندگی برای چند هفته این کار را انجام دهید.

هنگامی که درختچه شما ایجاد شد، آب کافی را فقط از بارندگی دریافت می کند، مگر در شرایط بسیار خشک و گرم این کار صورت نگیرد فقط زمانی آبیاری کنید که 5 سانتی متر بالای خاک خشک باشد.

بهترین روش برای کوددهی این گل اصلاح خاک قبل از کاشت با کود آلی یا کمپوست متعادل است .

در حالی که مطمئناً می توانید بعداً کود دهید ، در مورد استفاده زیاد ازت مراقب باشید ، زیرا فوتینیا مستعد استرس نیتروژن است این مسئله می تواند باعث زرد شدن برگ ها شود .

هنگام رشد گل فیتونیای قرمز به عنوان پرچین ، باید گل های خود را تقریباً 15 از هم فاصله دهید و فاصله یکسانی با سایر گونه های گل ها نیز ایجاد کنید این اندازه به گل های سن دار فیتونیا اجازه می دهد احتمال بیماری قارچی به حداقل برسد.

 

نکاتی مهم برای رشد فیتونیا

 

  • در خاک لومی و زهکشی خوب بکارید
  • گل ها در  فضایی با فاصله حداقل 15 الی 20 سانتی متر
  • کود دهی به میزان کم

هرس و نگهداری فیتونیا

 

فیتونیا نوک قرمز می تواند برش سنگین را تحمل کند، که این موضوع یکی از دلایلی است که به عنوان یک محافظ یا حفظ حریم شخصی به خوبی عمل نماید.

برای کنترل شکل آن به عنوان پرچین ، هرس یا آموزش خاصی لازم نیست به تنهایی شکل دلپذیری را ایجاد می کند.

با هرس ملایم این درختچه در نوک شاخه های آن هر ساله، می توانید تولید برگ های جدید مایل به قرمز را نیز ایجاد کنید.

اگر شما از بوی عطر میوه های گل فیتونیا اذیت شوید شاید از رشد جدید این گل جلوگیری نمایید اما عطر گل لزوماً چیز بدی نیست و می توانید با آن مدارا کنید و قابل تامل می باشد.

اگر گل شما بیش از حد رشد کرده باشد ، می توانید آن را در پاییز پیوند دهید  تا در بهار رشد جدیدی شاهد باشید.

اگر می خواهید این گل را به شکل درختی بزرگتر پرورش دهید ، می توانید شاخه های رقابتی را در اطراف یک ساقه مرکزی کوتاه کنید این راهکار به شکل دلخواه آن کمک می کند این نوع هرس باید یک یا دو بار در سال، ایده آل در اوایل بهار انجام شود.

 

انواع مدل های فیتونیا

 

چندین مدل فیتونیا با نوک قرمز برای انتخاب وجود دارد. شما می توانید گل های ترکیبی استاندارد را در ادامه آگاهی پیدا کنید.

  1. فیتونیای کاسینی

"کاسینی" ، همچنین به عنوان "سنگ مرمر صورتی" شناخته می شود ، یک مدل نسبتاً جدید از فیتونیا است که در سال 2002 ثبت شده است این مدل فیتونیا برگ هایی تولید می کند که بیشتر صورتی از قرمز و دارای حاشیه های سفید رنگی است این گل می تواند تا 4.5 متر ارتفاع و  3متر عرض داشته باشد و یکی از مدل های بزرگ این نوع گل به شمار می آید.

  1. رابین قرمز

"قرمز رابین"  معروف به توت کریسمس ، رایج ترین مدل گل فیتونیا است ارتفاع آن تا 3.5 متر و تقریباً به عرض آن نیز به 3 متر می رسد برش آن برای استفاده در پرچین ها آسان است و یکی از معدود انواع فیتونیا است که در برابر بیماری های لکه برگ مقاوم است.

 

  1. رابین کوچک قرمز

مدل دیگری که ممکن است برای رشد انتخاب نمایید "رابین کوچک قرمز" است همانطور که از نامش انتظار دارید ، این گیاه در زمان بلوغ بسیار کوچکتر از "قرمز رابین" است و در ارتفاع و عرض فقط 60 الی 90 سانتی متر رشد می کند ، اما در غیر این صورت از نظر مقاومت و ظاهر بیماری کاملاً مشابه همدیگر هستند.

 

مدیریت آفات و بیماری های فیتونیا

متأسفانه در مورد آفات و بیماریها ، فتینیا با نوک قرمز مشکلی ندارد بیماری های قارچی در بین این گل ها شایع است، به همین دلیل است که برخی از محوطه سازان در استفاده از آنها به عنوان بخشی از برنامه رسمی کاشت پرچین مردد هستند خوشبختانه اکثر حیوانات زیاد به این گل نزدیک نمی شوند ، که احتمالاً به دلیل گل های بد بوی آنها است.

حشرات از جمله دشمنان فیتونیا به شمار  می آیند

اگرچه بیماری های قارچی مهمترین عامل نگرانی در بیشتر گل های فوتینیا با نوک قرمز به شمار می آیند ، اما چند حشره نیز وجود دارد که باید از آنها مراقبت کنید که می توانید از انواع سم برای از بین بردن حشرات استفاده نمایید.

پروانه میوه اروپایی

بید اروپایی نوک میوه ( Grapholita molesta ) ، که به عنوان شب پره میوه شرقی یا پروانه هلو نیز شناخته می شود ، بومی کشور چین است این نوع پروانه به انواع گل های خانواده گل رز از جمله فوتینیا حمله می کند.

این حشره با ایجاد لارو در درجه اول باعث آسیب به شاخه های جدید می شود و همچنین باعث ریزش میوه ها و برگ ها می شود اما در بیشتر موارد می توانید وجود این آفت را روی گل های خود نادیده بگیرید ، زیرا به ندرت باعث آسیب شدید می شود   و از انواع سم برای جلوگیری از این آفت ها می توان بهره برد.

کنه ها دشمنان قدیمی گل فیتونیا

انواع مختلف کنه ها ( Tetranychidae spp ) نیز در  گل های فیتونیا رایج هستند آنها باعث لخته شدن شاخ و برگ می شوند و در نهایت برگ ها می میرند و می ریزند.

خوشبختانه کنترل کنه ها با استفاده از روغن پایه باغی آسان است، اما با مراقبت های پیشگیرانه، معمولاً می توانید از هجوم وسیع جلوگیری کرده و از استفاده از آفت کش ها به طور کامل خودداری کنید.

تاثیر میزان حشرات فلس دار بر روی گل فیتونیا

حشرات فلس دار ( Coccoidea spp ) به دلیل پوشش های مومی مانند پوسته که از بدن آنها محافظت می کنند ، نامگذاری شده اند آنها شبیه برجستگی های کوچک روی گل ها هستند ، معمولاً رنگ قهوه ای دارند.

اگرچه آنها در تعداد کم مضر نیستند ، اما جمعیت زیاد آنها می تواند باعث کندی  رشد گل شما شود می توانید این آفات را با یک اسکراب ملایم مالش دهید تا آنها از گل شما جدا شوند.

طبق دستورالعمل می توان آنها را با رهاسازی حشرات مفید مانند کفشدوزک و روکش که حشرات رسوب دار را در مرحله لاروی می خورند یا با استفاده از صابون حشره کش یا روغن چریش کنترل کرد.

مهم ترین بیماری های گل فیتونیا

متأسفانه ، فوتینیا با نوک قرمز مستعد ابتلا به چندین بیماری است. اینها رایج ترین هستند:

1.بیماری آتش سوزی و راه های درمان آن

آتش سوزی یک بیماری باکتریایی است که توسط Erwinia amylovora ایجاد می شود . اگر گل شما آلوده شده است ، چوب هایی روی چوب ظاهر می شوند که قطرات آبکی و قهوه ای رنگ نشت می کنند آبیاری مناسب و گردش هوا کافی برای جلوگیری از عفونت است.

گلهای باز شایع ترین محل های عفونت هستند که علائم آن به سرعت به چوب گسترش می یابد می توانید از اسپری مسی روی گل ها در بهار برای کنترل این بیماری استفاده کنید.

2.بیماری لکه برگ و راه های درمان آن

این بیماری قارچی ، ناشی از ماده Entomosporium maculatum ، یک مشکل جدی برای فیتونیا نوک قرمز است ، که بیشتر در دوره هایی که هوا خنک و مرطوب است  رواج دارد.

این لکه های قرمز کوچک روی برگ های جدید ایجاد می شود ، با شاخ و برگ های شدید بیماری ، لکه های قهوه ای رنگی در حال رشد است که در هنگام سبز شدن برگ ها مشخص است.

برگ های آسیب دیده در نهایت از گل می افتند و این نوع عفونت به راحتی در بین چندین گل پخش می شود اسپورها هم از طریق هوا و هم از طریق آب پخش می شوند.

گردش خون عالی و آبیاری در سطح خاک بستر و نه از بالا ، بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری است.

عفونت های شدید ممکن است با قارچ کش مانند تیوفانات متیل یا مایکلوبوتانیل درمان شوند .

این قارچ کش ها معمولاً دو تا سه هفته قبل از نیاز به استفاده مجدد از آنها محافظت می کنند ، اگرچه عفونت اغلب در آن بازه زمانی بدون نیاز به استفاده مجدد قابل کنترل است.

برای جلوگیری از گسترش اسپورهای قارچی ، قطعات برگ آسیب دیده باید برداشته و دفع شوند.

 برای اطلاعات بیشتر و نحوه نگهداری این گل در گلدان به سایت گندم وی ای پی مراجعه کنید.


(0) نظر
X