spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

spring
social
spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

انواع گل سوسن + کاشت گل سوسن در گلدان

گل سوسن یکی از گل‌های زیبایی است که خداوند متعال و بزرگ برای لذت بردن انسان از زیبایی‌ اش و استفاده از خاصیت‌هایش آفریده است. خداوند زیبا خلقت زیبایی هم دارد.  هر گلی و هر گیاهی برای نگهداری و کاشت خود محیطی خاص و شرایطی خاص می‌طلبد. ما در این مقاله سعی داریم راجع به این گل ، شرایط نگهداری آن و خواص آن صحبت بکنیم.


گل سوسن

 باید گفت که این گل  از گیاهان زینتی است که عمر زیادی دارد و سال‌های متمادی پا بر جا می‌ماند. این گل جز گل‌های پیازدار است. زیستگاه بومی سوسن در نیم کره شمالی است و هم چنین این گل در مناطق گرمسیری هم رشد می‌کند. در کل جهان گیاهان زینتی خاصی پرورش داده می‌شود که این گل هم جز این گیاهان به حساب می‌آید. این گل به خاطر گلبرگ‌های زیبایی که دارد طرفداران بسیاری هم در کل جهان دارد. باید در نظر داشت که سوسن نام دیگر  گل لیلیوم است که مشهور شده و جز اسامی این گل قرار گرفته است.


از گل های لیلیوم یا سوسن در انواع تاج گل ترحیم و تاج گل تبریک استفاده میکنند.انواع گل سوسن موجود در جهان

 از نظر ظاهری گل‌ شیپوری، زنگوله‌ای، فنجانی و قیف ‌مانند هستند.


گل زنگوله‌ای

گل زتگوله ای سوسن شکلی شبیه به زنگوله‌های فلزی دارد برای همین به این نام معروف شده است.


گل فنجانی گیاه سوسن

این گیاه را به خاطر اینکه شبیه یک فنجان گود است به این نام نامگذاری کرده‌اند.


گل سوسن فنجانی

گل قیف مانند سوسن

این گل شبیه قیف است و حتی مثل قیف هم سفید رنگ است.


هم چنین از بین انواع مختلف رنگ‌های این گل،  سفید یا سوسن آزاد از معروف‌ترین گونه‌های این گل در جهان است. سوسن چلچراغ که نام دیگری از این گل و صد البته گل لیلیوم است در استان اردبیل ایران، منطقه لنکران کشور جمهوری اسلامی آذربایجان و روستای داماش استان گیلان به طور عمده می‌روید و پرورش داده می‌شود.


گل قیف مانند سوسن

 ساختار گل

ساقه این گل  بلند و کشیده است. این گیاه می‌تواند ساقه‌ای داشته باشد که از ارتفاع سی سانتی متری و تا ارتفاع سه متری رشد کند. این گل جز گیاهان پیازدار است. شکل پیاز این گل شبیه به فلس ماهی است و به رنگ زرد هم دیده می‌شود. در پیاز این گیاه اندوخته‌های غذایی جمع و ذخیره می‌شود. قطر پیاز این گیاه در گونه‌های مختلفش با هم فرق می‌کند. در یک گونه می‌تواند از یک و نیم سانت باشد و در گونه دیگر می‌تواند از پنج سانتی متری شروع شود.


ساختار گل سوسن

 شکل برگ‌ سوسن در گونه‌های مختلفش بیضی شکل و نیزه‌ای است. رنگ برگ‌های سوسن اغلب سبز است. گاهی هم رنگ برگ این گل برنزی می‌شود. پهنای برگ‌های آن از دو ونیم سانت تا بیست و پنج سانتی‌متر است. رنگ این گل نیز بسته به گونه مختلف گیاه متفاوت است.


 این گل در تابستان شکوفا می‌شود. بیشتر گونه‌های موجود این گل در جهان معطر و خوشبو هستند و در تابستان گل می‌دهند.


زمان شکوفایی گل سوسن

گل سوسن باران

 گل سوسن باران نوع دیگری از سوسن است که پیازی ظریف و زیبا در ته گل دارد.  این گل شرایط متنوعی از آب و هوا را تحمل می‌کند و با آن کنار می‎آید و سازگاری دارد. جنس‌های مختلفی برای این گیاه و گلبرگ‌هایش معرفی شده است. تاکنون تقریبا هفتاد گونه جنس گلبرگ برای سوسن بیان شده است. انجام تلفیق گیاهان با هم باعث تغییر جنس آن‌ها هم می‌شود. این گیاه هم از این تلفیق مستثنی نیست و با  رگه گیری‌هایی که در سال های متمادی به خاطر تولید انواع زینتیش انجام شده است، تنوع گلبرگ گیاه را زیاد و فراوان کرده است.


گل سوسن باران

شرایط رشد برای گل سوسن

این گل را می‌توان با روش‌های مختلفی که در دنیا وجود دارد دوباره کاشت و گیاه را تکثیر کرد.  سوسن را هم می‌توان با کاشت پیازهای کوچکش که از پیاز اصلی گل جوانه می‌زنند تکثیر کرد. و هم روش دیگری به کار برد این روش این است که با کشت بذر در خاک باغچه این گل را تکثیر می‌کنند.


شرایط رشد برای گل سوسن

ویژگی خاک مناسب برای کاشت گل سوسن

سوسن خاکی می‌خواهد که کمی اسیدی باشد. او خاکی را طلب می‌کند که ارگانیک باشد و زهکشی خوبی داشته باشد و در واقع وجود خاکی با زهکشی خوب برای سوسن لازم است. خاک زهکشی شده یعنی خاکی که در بینش شیارهای مختلف و به اندازه‌های متفاوت وجود دارد. خاک مناسب گل سوسن باید مخلوطی از موادی خاص باشد که به پیاز گل آسیب نرساند و آن را پرورش بدهد. بنابراین می توان خاک سوسن را از مخلوط خاک برگ ، شن، پیت موس و پرلایت ویت و غیره پر کرد و از آن برای کاشت پیازها استفاده کرد. خاکی که سوسن می‌پسندد خاکی است که عمق داشته و در واقع عمیق باشد. سوسن در خاک‌های  شنی هم خوب رشد می‌کند و هم خوب می‌ماند و پوسیده نمی‌شود.  گفتیم که یک خاک مناسب برای این گیاه خاک با زهکشی مناسب است به طوری که هوا از درون خاک رد و بدل شود و عمق خوبی هم داشته باشد.


 برای مشاهده ادامه این مطلب به مقاله گل سوسن مراجعه و یا اینجا کلیک کنید.

(1) نظر
X