spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

spring
social
spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

آشنایی با گل آنتوریم و نکات مربروط به آن

آنتوریم  یک گل مناسب هر فصل به شمار می‌آید این گل از دسته خانواده گل‌های شیپوری که در مناطقی با آب و هوای گرمسیر جنگلی می رویند، می‌باشد.

 از علت‌های اصلی و عمده علاقه افراد به این نوع گل، دوام بسیار بالای آن است به همین دلیل به گل همیشگی گلخانه نیز معروف می‌باشد این موضوع باعث شده تا ما در اینجا اطلاعات مفیدی برای مراقبت بهتر از گل آنتوریوم به شما ارائه دهیم تا هنگام خرید برای نگهداری آن با مشکل رو به رو نشوید.

  راه های مراقبت از گل آنتوریم

راه های مراقبت از گل آنتوریوم به شرح زیر می‌باشد:

شیوه آبیاری: در آبیاری این نوع از گل سعی کنید همیشه خاک آن را نسبتاً مرطوب نگه دارید اما به هیچ وجه از روش غرقابی برای آبیاری استفاده نکنید زیرا این روش باعث جمع شدن میزان زیادی آب در ریشه گل شده و همین موضوع باعث پوسیدگی و خراب شدن زود به هنگام آن می‌گردد همچنین کمبود آب نیست همانند روش غرقابی باعث صدمه رسیدن به آن می شود بنابراین همواره به طور منظم و مناسب به آبیاری آن بپردازید.

تنظیم میزان دما: تنظیم دمای مناسب با توجه به گونه های مختلف این گل متفاوت می باشد اما اگر بخواهیم به طور کلی دمای مشخصی را بگوییم 24 درجه سانتی گراد می‌تواند بهترین دما برای پرورش و نگهداری از این گل باشد همچنین می‌بایست از نگهداری آن در دمای بسیار سرد و یا بسیار گرم خودداری کنید.

تنظیم نور: این گل برای گل دهی مناسب نیاز به دریافت نورکافی دارد به همین دلیل باید حداقل روزی5 ساعت نور خورشید را دریافت کند اما از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید به شدت خودداری کنید زیرا این کار باعث می‌شود تا برگ های آن حالت سوخته پیدا کنند و میزان رشد آن میزان رشد آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند بنابراین بهتر است یک مکان مناسب برای آن پیدا کنید که نور خورشید را به طور غیر مستقیم دریافت کند.

خاک مناسب: اگر می‌خواهید خاک مناسب برای رشد گل آنتوریوم را پیدا کنید اما نمی دانید چه خاکی برای رشد آن مناسب است باید به شما بگوییم که  معمولا از خاک تورب برای گلدان‌های حاوی این گل استفاده می‌شود علاوه بر آن می‌توانید خاکی با ترکیب ماسه و پرلیت نیز استفاده کنید زیرا هر دوی این خاک‌ها می تواند نیازهای گل را به خوبی برآورده کنند.

  برای اطلاعات بیشتر مورد نحوه کاشت و نگهداری آن به مقاله گل آنتوریوم مراجعه کنید.

(0) نظر

پرورش گل رز در خانه

اگر قصد پرورش گل رز در خانه را دارید گل رز مینیاتوری (رز مینیاتوری چینی) بهترین نوع گل رز برای این کار است. این رز نمونه کوچکتری از رز فلوریبوندا بوده و نگهداری از آن در گلدان های کوچک بسیار ساده است. اگر از رز مینیاتوری به اندازه کافی مراقبت کنید این توانایی را دارد که تا 60 سانتی متر در داخل خانه رشد نماید.

گل رز مینیاتوری نیاز به آبیاری مداوم دارد و هرگز نباید خاک آن خشک شود. سطح خاک را با فرو بردن انگشت در آن بررسی کنید. در صورتی که خاک خشک بود بلافاصله به گل آب بدهید. با استفاده از یک آب پاش کوچک خاک را مستقیما آبیاری کنید و این روند را آنقدر ادامه دهید تا آب از سوراخ زهکشی گلدان خارج شود. برگ های گیاه را خیس نکنید چون این کار ممکن است باعث کپک زدن آن ها شود.   

آفات و حشرات هم به‌اندازهٔ ما عاشق گل‌های رز هستند. وقتی با رسیدگی کامل امکان رشد خوب و مناسب گیاه را فراهم می‌کنیم، به‌خودی‌خود تاحدودی آن را از چنین خطراتی حفظ می‌کنیم. اما به هر عنوان احتمال رخ‌دادن مشکلاتی وجود دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم:

گل رز بالا رونده

یکی از انواع گل های رز که از جذابیت زیادی هم برخوردار است، گل رز بالا رونده نام دارد. در کاشت و پرورش گل رز بالا رونده باید دقت داشته باشید که از نوع باکیفیت این گل استفاده کنید تا بتوانید رشد خوب این گل  را مشاهده کنید. برای پرورش گل خود باید یک گودال حفر کنید که تقریبا دو برابر طول گل رز شما، ارتفاع داشته باشد. در ضمن پس از قرار دادن آن در گودال، نباید بیش از حد روی آن را با خاک پوشاند. سعی کنید با توجه به نوع آب و هوای محیط خود این کار را انجام دهید. برای این که گل رز بالا رونده شما رشد خوبی داشته باشد، باید پس از رشد ساقه های جدید، ساقه های قبلی و قدیمی را هرس کنید. با توجه به همین روش های گفته شده، می توانید از گل خود به خوبی مراقبت کنید.

کاشت و نگهداری گل رز انگلیسی یا دیوید آستین

گل رز انگلیسی یا دیوید آستین نسبت به گل های رز بالا رونده، روش های خاص خود را برای کاشت و نگهداری دارد. برای این که بتوانید کشت و پرورش گل رز انگلیسی را به خوبی انجام دهید، باید همواره قسمت های قدیمی و آسیب دیده این گل را هرس کنید و در بازه های زمانی مشخص شده به آن ها آب بدهید زیرا بسیار حساس هستند و باید به طور صحیح به آن ها رسیدگی کرد. یکی از ویژگی های مثبت این گل ها این است که در دما های مختلفی با توجه به محیط کشت خود، می توانند رشد کنند و خود را با محیط کشت، سازگار کنند. به همین طریق شما می توانید با رعایت تناسب آب دهی به این گل ها و هرس کردن آن ها در زمان های مشخص و به صورت مرتب، از این گل ها مراقبت کرده و به طور صحیحی آن را پرورش دهید. پیدایش آفات و حشره‌های چسبناک روی غنچه‌ها و ساقه‌های تازه‌درآمده

این‌ها همان شته‌ها هستند که به‌خاطر طعم تروتازهٔ غنچه‌ها و ساقه‌های تازه‌درآمده (آن‌هایی که بعد از هرس‌کردن رشد می‌کنند) جذب‌شان می‌شوند. اگر در باغچه کفشدوزک داشته باشید، جای نگرانی نیست، چون شکارچی‌های طبیعیِ شته‌ها هستند. کفشدوزک‌ها و نیز پرنده‌های کوچک اگر در اطراف باغچه باشند، شته‌ها امکان زیاد‌شدن پیدا نمی‌کنند. در غیر این صورت، یا باید خودتان شته‌ها را له کنید یا آنکه از اسپری‌های مخصوص آفت‌کش استفاده کنید.

 ناپدیدشدنِ غنچه‌ها و شاخه‌ها

وقتی رویش مجدد گل‌ها قوت گرفت، موجوداتی جلب گیاه می‌شوند. پس بهتر است شب‌ها گیاه را بپوشانیم و اگر لازم است، از اسپری‌های بازدارنده هم استفاده کنیم. ناپدید شدن تکه‌هایی از برگ‌ها

در چنین مواقعی معمولا پای ملخ یا کرم ابریشم در میان است. به دنبال این حشرات بگردید و با دست بکشیدشان یا آنکه از آفت‌کش‌های دوستدار طبیعت استفاده کنید. اگر جای جویدگی روی برگ شبیه به هلال ماه بود، به‌دقت آن را جدا کنید. این احتمالا کار زنبور برگ‌خوار است. این آسیب جزئی مشکلی برای گیاه به وجود نمی‌آورد و ملاحظه یا نظارت خاصی نیاز ندارد.


برای اطلاعات بیشتر به مقاله روش کاشت و نگهداری انواع گل رز مراجعه کنید.

(0) نظر

همه چی درباره گل آلاله

 نام انگلیسی :  Ranunculus asiaticus

خانواده : Ranunculaceae

بومی : آسیای جنوب غربی


نزدیک به ۶۰۰ گونه آن از گل آلاله در جهان شناخته شده است. در ایران در حدود ۶۰ گونه از این گیاه می روید و برخی از این گونه ها در بعضی از مناطق ایران به صورت خودرو و بومی دیده می شود. آلاله های خودرو در جنگل ها، مرداب ها، کنار نهرها، چشمه ها، حاشیه کشتزارها و جاده ها، در آبهای کم عمق باتلاق ها و نیز در کوهستان ها می رویند. این گیاه برای تزیین حاشیه ها، تپه ها و نیز به عنوان گل بریدنی استفاده می شود.  گل هها به رنگ های مختلف کم پر یا پرپر هستند. آلاله گیاهی است دایمی با ریشه های متورم و ژوخه مانند که در قسمت بالای خود دارای چندین جوانه فلس دار پوشیده از کرک، است. ساقه های این گیاه خشن، ساده و یا منشعب بوده و ارتفاع آنها 25 – 20 سانتی متر است. برگ ها به ویژه، در قاعده گیاه زیاد بوده و کم و بیش بریده بریده و دندانه دار هستند (ویژگی منحصر به فرد گیاهان علفی تیره آلاله سانان). 


نیاز ها: به سرمای زیاد حساس است و در زمستان گیاهان جوان باید با خاک پوش پوشانده شوند. دمای شبانه۱۰ –7 درجه و دمای روزانه حداکثر 20 درجه برای این گیاهان مناسب است.  برای تولید گل با کیفیت و کمیت بالا، شرایط روز کوتاه و شب های خنک مناسب است. روز بلند ممکن است باعث نمو بهتر گل شود ولی باعث کاهش کیفیت می شود. همچنین روز بلند و دماهای بالا منجر به تشکیل ریشه ژوخه ای، پیری گیاه و خواب ریشه ژوخه ای می شود.دمای بیش از 27،درجه  باعث زرد شدن برگ های پایینی میشود. زمین های قوی، سالم، با تهویه مناسب و آفتاب گیر را می پسندد. در فصل بهار نیاز آبی آن بالا است و در تابستان با زرد شدن برگ ها، آبیاری کاهش می یابد تا اینکه متوقف شود. این گیاه می تواند در 5- درجه زنده بماند.
گل آلاله – آلاله ایرانی

آلاله یک گیاه زینتی بسیار محبوب است و به طور گسترده ای در نقاط مختلف جهان کشت میشود. آلاله اصالتاً گلی‌ کم برگ است، اما آنچه این گیاه را به یکی از گونه های محبوب در دنیای گل تبدیل کرده، ارقام اصلاح شده و پر گلبرگ آن است.


رنگ گلبرگ های گل آلاله بسیار متنوع می‌باشد و شامل رنگ های قرمز، صورتی، نارنجی، بنفش، زرد تا سفید و سایه روشن دار است. گلبرگ ها و کاسبرگ ها بسیار نازک و کاغذی هستند و ساقه آن نیز بسیار ظریف است.


پس از دوره گلدهی وقتی بوته ها خشک شدند، شاخ و برگ گیاه قطع کرده، آبیاری را متوقف کرده و ریشه ها را در بستر به حال خود رها می کنند. پس از طی دوره خفتگی در پاییز دوباره آبیاری می شود تا گیاهان رشد کنند. گاهی پنجه ها را از خاک خارج کرده و پس از تمیز کردن، در سایه خشک می کنند. سپس آنها را در شن خشک تا هنگام کشت دوباره تگهداری می کنند.

انواع مشهور گل آلاله در جهان

همانطور که گفتیم، گل آلاله انواع بسیار مختلفی دارد که در کل بالغ بر 500 نوع متفاوت است؛ اما در دسته بندی این 500 نوع، چهار نوع گل وجود دارند که بسیار معروف هستند و بسیاری از انواع مختلف را شامل می شوند:


1- آلاله Buttercup

آلاله باترکاپ نوعی از گل آلاله زینتی است که گونه آلاله ایرانی نیز از همین نوع است. این نوع آلاله هم می تواند بسیار پر گلبرگ باشد و هم می تواند 4 گلبرگه باشد و رنگ‌های مختلفی هم دارد. نوع خالص باترکاپ آنچنان که در تصویر زیر مشاهده می کنید، گلی با چهار گلبرگ ساده است که رنگ‌های سفید تا زرد را شامل می شود. این نوع گل بیشتر در گل فروشی ها و دسته گل ها استفاده می شود.


آلاله باترکاپ ساده


 


2- آلاله  Poppy Anemone

 پاپی آنمون نیز نوعی از آلاله زینتی است که تعداد گلبرگ‌های آن نسبت به نوع باترکاپ کمتر است و وسط آن مانند گل شقایق سیاه است. این نوع گل آلاله در گل فروشی‌ها هم استفاده می شود اما بیشتر در باغچه‌ها و فضای سبز از آن استفاده می شود. این گل نیز از نظر رنگی طیف رنگ‌های سفید تا صورتی و سرخ و زرشکی را شامل می شود. در تصویر زیر یک پاپی آنمون سفید را مشاهده می کنید.


 

برای اطلاعات بیشتر و پرورش گل آلاله به مقاله کامل گل آلاله مراجعه کنید.

(0) نظر

سوالات متداول درباره کاشت و نگهداری از گل رز


چگونه می‌توانم از شر شته‌ها خلاص شوم؟ 

با شلیک انفجاری آب از داخل شلنگ روی گل‌ها و درختان به راحتی می‌توانید از سر شته‌ها خلاص شوید. این کار را باید چند وقت یکبار تکرار کنید. 


آیا می‌توانم بوته گل رز را به موقعیت جدیدی در باغ منتقل کنم؟ 

بله. منتقل کردن گل‌های رز امکان پذیر است ولی ممکن است مدتی طول بکشد تا به مکان جدید خود عادت کنند و ممکن است برای چند هفته رشد گل‌ها کند شود. قبل از انتقال دادن گل حتما شرایط محیطی و جغرافیایی موقعیت جدید را بررسی کنید تا رشد گل متوقف نشود. 

 

آیا می‌توانم گل رز را در گلدان بکارم؟ 

بله گل‌های رز علاوه بر کاشت در باغچه قابلیت کاشت در گلدان را نیز دارند. بهترین نوع گلدان برای کاشت گل رز گلدان چوبی است. 


 چگونه می‌توانم از بوته‌های گل رز تازه کاشته شده محافظت کنم؟ 

محافظت از گل‌های رز کار سختی نیست. کافی است آن‌ها را بطور منظم با آب و کود مناسب تغذیه کنید. این نوع گل‌ها را در جایی بکارید که از قرار گرفتن گل‌ها در معرض وزش باد جلوگیری شود. خاک گل‌ها را خوب زهکشی کنید. از کمپوست مناسب استفاده کنید. گل‌ها را چند وقت یکبار هرس کنید. 


 چگونه می‌توانم از بوته گل رز، گل‌های جدید تکثیر کنم؟ 

شما می‌توانید با قلمه زدن از گل‌ها آن‌ها را تکثیر کنید. بهترین زمان برای کاشت و پرورش گل رز در بهار است. بعد از قلمه‌زنی گل‌ها را تا زمان کاشت مرطوب نگه دارید. 

  

 

نکات مهم درباره گل رز:

برای جلوگیری از شته‌ها برگ‌های گل رز را با فشار آب‌پاشی کنید. برخی از باغبانان از ترکیب و آب و کمی صابون برای آب‌پاشی گل‌ها استفاده می‌کنند تا از شر شته‌ها خلاص شوند. 


بهترین زمان کاشت گل رز در بهار است. منطقه‌ای را برای کاشت گل رز انتخاب کنید که علاوه بر برخورداری از نور آفتاب، گردش هوای مناسبی داشته باشد. در محیط بسته و محصور گل رز رشد نخواهد کرد. 


اطمینان حاصل کنید که گل‌های رز شما حداقل روزی 6 ساعت از نور آفتاب بهره مند می‌شوند. آبیاری منظم را فراموش نکنید زیرا این گل‌ها عاشق آب هستند و در صورتی که آب کافی نداشته باشند ممکن است خشک شوند. 


گل‌های رز خود را چندوقت یکبار از نظر آفات و بیماری‌ها بررسی کنید تا با رسیدگی به موقع بتوانید گل‌ها را سرزنده کنید و مانع خراب شدن آنها شوید. 

برای اطلاعات بیشتر به مقاله گل رز مراجعه کنید.


(0) نظر
X