spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

spring
social
spring

وبلاگي براي معرفي انواع گل

گل شیپوری و انواع آن

مقدمه

تیره گل شیپوری دارای گیاهان علفی با اشکال متفاوت است. تیره گل شیپوری Araceae متعلق به راسته چمچمه‌داران است. چمچمه در این گیاهان نرم ، گوشتی و چوبی نشده ، غالبا ساده ، سبز و یا رنگین و کم و بیش رشد یافته است. گلها نر ماده ، دارای پوشش یا فاقد آن تک‌جنس و بی‌پوشش و یا نازا هستند. میوه به صورت سته و گیاه دارای دستگاه ترشح کننده اسانس و یا لوله‌های شیرابه‌دار است. تیره گل شیپوری دارای 105 جنس و حدود 1500 گونه است که اکثر آنها در مناطق استوایی گرم می‌رویند.
اختصاصات دستگاه رویشی

گیاه این تیره که بیشتر در نقاط مرطوب و مردابی می‌رویند. گیاهانی پایا و دارای ریزوم غده‌ای مانند آر وم و واجد انشعابات همپا هستند. بعضی از گیاهان این تیره دارای ساقه گوشتی غده مانند هستند و برخی از آنها دارای ساقه چوبی ولی خزنده و یا بالا رونده هستند که تقریبا حالت چسب دارند و ساقه آنها نیز دارای ریشه‌های هوایی آویخته متعدد است.

اختصاصات دستگاه زایشی

گل آذین همیشه شامل میله (اسپادیس) غیر منشعب و حامل گلهای بدون دمگل است. گل ها تقریبا همیشه کوچک و بدون دم گل هستند و بطور عادی به سختی دیده می‌شوند. ولی در عوض چم چمه یا میله دان اکثرا بسیار بزرگ و به شکل صفحه‌ای برگ‌مانند یا گوشتی ضخیم و معمولا دارای رنگهای شفاف و درخشان است.


نافه شامل دو چرخه دوتایی ، یا سه تایی از پرچمهایی است که در پایین بهم می‌چسبند. در گلهای تک جنس مانند گلهای آروم ، گل نر فقط به یک پرچم کاهش می‌یابد و مادگی گلهای ماده نیز که در حالت عادی دارای سه برچه‌اند، گاهی فقط به یک برچه تقلیل پیدا می‌کند. دانه‌ها زاویه‌دار و محصور در توده‌ای گوشتی و آبدار حاصل از لعابی شدن کرکهای ناحیه بند یا شالاز هستند و آلبومن آنها گوشتی و آبدار است.
جنس گل شیپوری

این گیاهان علفهایی پایا و دارای غده زیرزمینی هستند. برگهایشان پیکانی و اسپادیس آنها در قاعده دارای گلهای ماده کاهش یافته به یک تخمدان یک خانه است و بعد از آنها گلهای نر قرار می‌گیرند که هر یک دارای یک پرچم متورم است و پس از این گلها ، گلهایی نازا روی اسپادیس قرار دارند که برهنه و متورم بوده و به صورت گرزی هستند.


اسپادیس معمولا بوسیله چمچمه‌ای سبزینه‌دار محصور می‌شود که در حاشیه آزاد و اندکی بالاتر از قاعده معمولا کمی تنک و فشرده است. از این جنس در ایران 7 گونه نام برده شده است که بیشتر آنها در نواحی شمالی و برخی در غرب ، بخش شرقی و بخش مرکزی انتشار دارند.

کاربرد و اهمیت اقتصادی

گیاهان تیره گل شیپوری (Araceae) به هیچ وجه گیاهان دارویی نیستند. برخی از آنها مانند کوکوکازیا غده خوراکی دارند و از دانه مونسترا دلی سیوزا که در ایران در گلدان کاشته می‌شود، در مکزیک عطر می‌گیرند. آنتوریوم به علت داشتن اسپات قرمز رنگ و با دوام چرمی از گلهای گران قیمت و زیستی است.


ایشاردیا امریکانا که اسپات سفید دارد به عنوان زینت در آپارتمانها نگهداری می‌شود و همیت گیاه را گل فروشها به غلط به نام آروم ، گل شیپوری ، گل بومی و یا گل عروس می‌نامند. غده‌های ضخیم برخی از گل شیپوریها سرشار از مواد نشاسته‌ای است و در عوض میوه آنها به شدت سمی است. از برگ و ریزوم گونه‌ای به نام آکوروس کالاموس روغن می‌گیرند که مصارف صنعتی دارد.


گل شیپوری

گل های رنگارنگ شیپوری با برگ های کشیده لک دار، حس پویایی و شادی در بیننده می آفرینند. این گیاه علفی و گلدار در زادگاه خودش، جنوب آفریقا، گیاهی همیشه سبز است و در زمین های باتلاقی رشد می کند؛ و در نواحی سردتر، گیاهی خزان کننده است. بواسطه ساقه های زیرزمینی(ریزوم) خود به عنوان گیاهی چند ساله شناخته می شود.


 

 گل شیپوریبرگ ها بسته به گونه یا واریته های مختلف بین ۴۵-۱۵ سانتیمتر طول دارند و در بسیاری از آن ها لکه های سفید رنگی بر روی پهنه برگ مشاهده می شود. البته برگ ها در ابتدای رویش، سبز رنگ هستند و بعد از مدتی لکه های یاد شده، بر روی آنان تشکیل می شوند.

آنچه که ما به عنوان گل در این گیاه می شناسیم در واقع برگواره (Spathe) نام دارد. گل آذین (مجموعه گل های نر و ماده) اصلی گیاه در میان برگواره قرار دارد و اغلب زرد رنگ (گاهی نارنجی رنگ) است.چندین گونه مهم گل شیپوری عبارتند از:

Z.aethiopica متداول ترین گل شیپوری است با رنگ های بیشتر سفید رنگ که به راحتی به یک متر ارتفاع می رسد. طول برگ ها به ۴۵ سانتیمتر می رسد و در اواخر زمستان و طی بهار بیشترین میزان گلدهی روی می دهد.Z.elliottiana با نام Golden Arum lily شناخته می شود که برگواره هایی زرد رنگ دارد و در طی تابستان گل می دهد.

 Z.rehmanniiهم در تابستان گل می دهد و رنگ گل ها صورتی رنگ مایل به ارغوانی است. حدود ۴۰ سانتیمتر ارتفاع و ۳۰ سانتیمتر عرض دارد. به سرما بسیار مقاوم است و تا منفی ۲۵ درجه را تحمل می کند.


  


به غیر از گونه های طبیعی این گیاه، امروزه گونه های دورگه بسیاری تولید شده اند که به دورگه های رنگی معروف هستند، و امروزه گل شیپوری بواسطه همین دورگه ها و نه بواسطه گونه های طبیعی اش به عنوان گیاه زینتی شناخته میشود.این گیاهان از نظر طیف رنگی بسیار متنوع هستند و مناسب کاشت در باغ و گلدان اند. حتی می توان از آن ها به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده کرد. در این صورت هر چند گل نمی دهد ولی به عنوان گیاهی که برگ های زیبایی دارد، استفاده می شود. این گل ها (برگواره ها) با تنوع رنگ ها و اندازه ها در گونه های مختلف و دوام گل شاخه بریده در آراستن دسته گل ها و تزیین لباس جشن ها نیز کاربرد بسیاری دارند. فصل گلدهی اکثر این دورگه ها، تابستان است. ارتفاع آن ها در حدود ۶۰ سانتیمتر است و نسبت به گونه های طبیعی کوچک تر و ظریف تر هستند.


 

آموزش پرورش توت‌فرنگی در گلدان

حل مشکل بلند شدن غیر عادی برگهای گل بامبو


گل شیپوری,پرورش گل شیپوری,انواع گل شیپوری


  گل شیپوری


نیازمندی های محیطی

خاک:

این گیاه خاک کمی اسیدی را دوست دارد و به زهکشی مناسب نیاز دارد و همچنین خاک این گیاه باید به گونه ای انتخاب شود که رطوبت را در خود نگه دارد و سریع خشک نشود. بنابراین برای خاک مناسب از دو قسمت پیت موس+دو قسمت خاک باغچه + یک قسمت شن یا پرلایت می توان استفاده کرد.در کاشت این گیاه در خاک باید توجه داشت که در صورتی که عمق کاشت ریزوم ها کم باشد به ریزوم ها در صورت گرما استرس وارد می شود و همچنین کاشت عمیق باعث کاهش گلدهی می شود. در کاشت این گیاه در گلدان نیز باید توجه کرد که عمق گلدان حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد.


(0) نظر

گلها و معانی مختلف انها

گلها و معنای آنها موضوع گفتگوی انسان برای مدت زمان مدیدی بوده‌است. نمادگرایی در گلها بی‌پایان بوده و معانی از حمایت، عشق، هشدار و ثروت دسته‌بندی می‌‌شوند. انواع خاصی از گلها سرشار از معانی خاصی هستند. در هر صورت گل به خودی خود دنیایی از معانی عمیقی را دربرمی‌گیرد.


گل ها طبیعی و معانی مختلف آن ها 


بسیاری از گلها معنای تولدی دوباره را دربرمی‌گیرند، اما در هر صورت تآکید سمبولیک زیادی برای گلها و معانی آنها وجود دارد، از قبیل:


امید

عشق

زندگی

تولد

یگانگی

رشد

سرزندگی

زیبایی

فداکاری

الهام

ارتباط

شاید این ضرب‌المثل زیبای چینی را تا بحال نشنیده باشید که: «وقتی فقط دو پنی در جهان باقیست، با یکیش نان بخر و با دیگری یک شاخه گل سوسن.


در طول سالها، بشر زبان سمبولیک گلها را کشف‌کرد، که در دوره ویکتوریا در قرن شانزدهم، توسط ماری ورتلی، این معانی به عموم شناسانده‌شدند. قبل از تحقیق وی، نمادگرایی گلها تقریباً ناشناخته برای عموم بود.


معنای گل طبق نوع شکوفه گلها، طرز گل ارایی، تعداد گلها در گل‌آرایی، ترکیب گلها و تعداد آنها  متفاوت است. بطور کلی یک دسته گل به عنوان هدیه، می‌تواند معانی نمادگرایانه‌ای داشته‌باشد. تنها افراد زیرک در زبان گلها و معانی آنها قادر به دریافت آن نشانه و معنای مرموز هستند.


دوره ویکتوریا تنها مرحله کشف مهیج گلها نبود. معنای عمیق‌تر گلها توسط منابع متفاوت استفاده‌شده و تفسیر‌شده‌اند.


گلها و معانی بیان‌شده توسط فرهنگهای باستانی:

 گل آرایی های جذاب و دسته گل های بی نظیر  برای مراسم عروسی و تزیین های جذاب گل روز ولنتاین تا شکوفه هایی که ما به عنوان هدیه یا حتی ابراز علاقه تقدیم می کنیم ، دلایل و معانی گل های زیادی وجود دارد . دفعه بعد اندکی پیش از خرید تامل کنید و مفهوم و معانی گل های مختلف را با دقت بررسی کنید . گل ها می تواند یک هدیه شخصی شگفت انگیز باشند اگر آن گلی را انتخاب کنید که معانی اش بیشترین نزدیکی را به پیامی داشته باشد که می خواهید ارسال کنید . گل ها بهترین هدیه هستند اگر در کنار معانی گل آرایی زیبایی هم داشته باشند.  در این زمینه آموزشگاه گل آرایی بوی گل مفتخر است که می تواند با بهترین اساتید و آموزش ها شما همراهی کند تا در مراسمتان با خدمات گل آرایی این موسسه تک به نظر برسید  . 


معانی گل های مختلف


میخک

یکی از رایج ترین گل ها در جهان گل میخک می باشد که بسیار محبوب است . میخک ها در انواع مختلف رنگ ها وجود دارند و معمولا از معانی گل میخک یا نماد آن عشق و شیدایی را میتوان نام برد .


معانی گل های مختلف


گل داوودی

گل های داوودی نشانگر دوستی ، عشق و لذت هستند . انها برای دکور جلوی دالان در تابستان و پاییز استفاده می شوند . انها گل های با دوام و رنگی هستند که مراقبت از انها نیز اسان است.


معانی گل های مختلف


گلایل

شاخه های بلند گلایول یکی چشم نوازترین گل ها می باشند . این گل ها معنی قدرت ، افتخار و شیفتگی می دهد که می تواند برای دادن به فرد خاص مقابل مناسب باشد . این گلهای استوانه ای می توانند تا پنج فوت رشد کنند . هم چنین انها تقریبا در هر رنگی از قرمز روشن تا صورتی وسمه ای وجود دارند .


معانی گل های مختلف


گل ادریس

شکوفه های بزرگ و زیبای بوته ادزیس معانی متضادی دارند . انها هم می توانند به عنوان گیاه و هم به عنوان گل مورد بریده شوند چون دارای شکوفه های بزرگ و زیبایی هستند . یه علاوه انها بویی عالی دارند . انها علاوه بر اینکه زیاد در مراسم های عروسی زیاد استفاده می شوند به خاطر تنوعشان نیز زیاد محبوبیت دارند .


معانی گل های مختلف


گل زنبق(ایریس)

تنها چند گل دیگر می توانند با زیبایی ظرافتمندانه زنبق همخوانی داشته باشند. این گل نشان دهنده ایمان ، امید و اگاهی است و می تواند در موقعیت های بسیاری یافت شود . هر چند به خاطر رنگ ابی جذابش شناخته شده است در رنگ های دیگری مانند زرد و سفید نیز می تواند یافت شود .


معانی گل های مختلف


ارکیده

این گل جذاب نشان دهنده نادر بودن و زیبایی ظریف می باشد. انهایی که دنبال یک گل با تاثیرگذاری پایدار هستند می توانند این گل را به عنوان گزینه ای عالی انتخاب کنند . هم به عنوان گیاه در گلدان و هم گل بریده شده بسیار جذاب می باشند .

معانی گل ها در فرهنگ های مختلف دنیا 


سرخپوستان بومی آمریکا

مصریهای باستان

یونانیهای باستان

سلتی‌های باستانی

ژاپنی‌ها

چینی‌ها

و بسیاری فرهنگهای دیگر اطراف دنیا که زبان مخصوص گلهای خاص خود را دارند.


برای هدیه دادن گلها وقت بیشتری گذاشته تا به فردی که می‌خواهید گل هدیه دهید، معنای عمیق‌تری را برسانید. در ادامه تعدادی از گلها را به همراه معانیشان می‌آوریم.


گلهای عمومی و معانی آنها:

معنای گل رز:

معنای گل رز بر حسب رنگش متفاوت است. اما بطور کلی گلهای رز نشانه عشق عمیق، توجه، هوش، تعادل، و احساس شدید است. همچنین گاهی پیام بهبودی، تجدید حیات، جوانسازی و شهامت را دارند. رزها ویژگیهای پیچیده‌ای داشته و بنابراین معانی پیچیده‌ای نیز دارند.


علاوه بر اینکه محبوب روز ولنتاین هستند، حامل پیام غرور، فداکاری، و پیمان عمیق در هر سطحی هستند. گل رز را زمانی به کسی هدیه دهید که در مورد قصدتان جدی باشید.


معنای گل آماریلیس از تیره سوسنها:

نماد موفقیت پس ازیک مبارزه است. این گلها معمولاً زمانی که کسی کاری را بخصوص در زمینه تحصیلی، نوشتاری، تلاشهای هنری با موفقیت انجام می‌دهد، هدیه‌داده‌می‌شوند. بعلاوه، گل آماریلیس گلی عالی برای هدیه‌دان زمانی است که می‌خواهید پیام بازسازی و تجدید بدهید.


معنای گل شکوفه سیب:

شکوفه‌های سیب با طبیع سکرآورشان، نماد عشق سکرآور، صلح، شهوانیت، و باروری است. شکوفه‌های درخت سیب توسط سلتیهای باستان به عنوان نماد عشق بسیار مورد احترام بودند. آنها تختهایشان را با شکوفه‌های سیب می‌آراستند تا شبی وسوسه‌انگیز را با این شکوفه‌ها داشته‌باشند.


شکوفه سیب همچنین نماد زندگی طولانیست.


معنای گل کاملیا:

گل کاملیا با گلبرگهای گرد لطیف و منحنیهای نرم، به عنوان سمبل آزو، احساس شدید، ظرافت است. این گل نشانه احساسی عمیق در قلب برای محبوبتان است. همچنین نماد کمال و برتریست. پس به معشوقتان گل کاملیا هدیه‌دهید. هدیه دادن گل کاملیا به این معناست که "تو توجهم را جلب‌ کرده‌ای و من این شانس را می‌خواهم که شما را بیشتر بشناسم.»


معنای گل نرگس:

گل نرگس به معنای ایمان، صداقت، بخشش، و بی‌شیله‌پیله‌گی است. گل نرگس را زمانی به کسی هدیه بدهید که می‌خواهید بخشش و سپاسگزاری را نشان‌دهید.


معنای گل سوسن:

گل سوسن نماد گلهای مادر، به ویژه زنانی که تازه مادر شده‌اند، نماد باروری هستند. گلهای سوسن همچنین مناسب هدیه ازدواجند، زیرا سنبل یگانگی، مشارکت و ارتباطات طولانی‌مدت هستند. این گلها را به مادران تازه و نوعروسان هدیه داده و خوشحالی را در چهره‌شان ببینید.


بعلاوه گلهای سوسن در مراسم تدفین در فرهنگهای مختلف گاهی دیده‌می‌شوند. گل سوسن نماد ایمان، امید، آرامش، و زندگی ماورای کره خاکی است.


شما می توانید با خرید اینترنتی گل و ارسال آن برای افرادی که دوستشان دارید، به آن ها روحیه و شادابی هدیه دهید.


(0) نظر
X